Od 12 do 14 kwietnia 2014 roku w Ząbkowicach Śląskich odbywał się międzynarodowy festiwal teatrów pod nazwą „Teatralna Wiosna w blasku Krzywej Wieży”. Była to pierwsza tego typu impreza organizowana w naszym mieście. |
Od 12 do 14 kwietnia 2014 roku w Ząbkowicach Śląskich odbywał się międzynarodowy festiwal teatrów pod nazwą „Teatralna Wiosna w blasku Krzywej Wieży”. Była to pierwsza tego typu impreza organizowana w naszym mieście. Przez trzy dni w Ząbkowickim Ośrodku Kultury odbywały się przedstawienia i spektakle różnych grup, m. in. Stowarzyszenia Animatorów Kultury, Stowarzyszenia Twórców Sztuki, Stowarzyszenia Fabryki Kultury (Teatr Prawdziwy). W Ząbkowicach gościli też: grupa młodzieży z Uchte, grupa teatralna Sławieńskiego Domu Kultury „Antrakt” oraz teatr z Czerwonego Kostelca.
W piątkowe popołudnie jako pierwsze wystąpiło Stowarzyszenie Animatorów Kultury. Spektakl pt. „Baśń o Krzywej Wieży, Diabelskim £owcy i Anielskim Wysłanniku” w żartobliwy sposób wyjaśniał, jak wieża się pochyliła. W przedstawieniu brali udział uczniowie naszej szkoły: Jagoda Pazdioara i Małgorzata Piasek (kl.2a) oraz Jakub Pióro (kl.1d). Później wystąpiła czeska trupa teatralna ze spektaklem „Pameti Amorovy”. Obie sztuki wprawiły publiczność w doskonały nastrój.
W drugi dzień odbyło się jedno z ważniejszych wydarzeń festiwalu – parada, w której również uczestniczyli uczniowie naszej szkoły: Jakub Pióro, Marcin Szkaradek, Jakub Kielar, Paula Mazurkiewicz, Klaudia Puchała, Sandra Szewczak, Kamil Rak, Jagoda Pazdioara i Małgorzata Piasek. Artyści przebrani w bogate i barwne stroje przeszli ulicami Ząbkowic, prowadzeni przez grającego na dudach utalentowanego muzyka z niemieckiej grupy teatralnej. W ZOK-u swoje umiejętności zaprezentowali młodzi aktorzy ze Szkoły Podstawowej nr 2 (laureaci Konkursu Małych Form Teatralnych zorganizowanego przez STS). Niemieccy artyści z Theatergruppe Warmsen przedstawili szereg skeczy, przeplatanych występami tanecznymi, za które zostali nagrodzeni gromkimi brawami. Wystawiono również „Świętoszka”. Komedię Moliera odegrało Stowarzyszenie Twórców Sztuki, przenosząc widzów w XVII wiek. W przedstawieniu wzięli udział licealiści: Marcin Szkaradek, Jakub Kielar, Paula Mazurkiewicz, Klaudia Puchała, Sandra Szewczak i Kamil Rak.
W przerwie między spektaklami otwarto wystawę fotograficzną „Dzieje Teatru w Ząbkowicach Śląskich”. Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali wspólnie: Krzysztof Frankenstein – burmistrz Sławna, Martin Wije – opiekun Theatergruppe Warmsen oraz Marcin Orzeszek – burmistrz Ząbkowic Śląskich.
Młodzież ze Sławieńskiego Domu Kultury odegrała dwa spektakle: „¯ycie_nie_życie.pl” oraz „Spacer nad snem”. Na zakończenie spotkania wystąpił Teatr Prawdziwy i Fabryka Kultury z pantomimą „Anioły umierają nocą”. Tam również mogliśmy oglądać występ naszych uczennic: Gosi i Jagody. Przedstawienie to nie było zwykłą sztuką – wymagało od publiczności skupienia, trzeba się było odnaleźć sens i przesłanie, co wcale nie było takie łatwe. Dodatkowo utrudniał to fakt, że przez cały występ nie padło ani jedno słowo. Aktorki jednak wspaniale sobie poradziły za pomocą gestów, mimiki i mowy ciała. Całość dopełniała fantastyczna scenografia, gra cieni oraz muzyka.
Pierwszą edycję festiwalu teatralnego w Ząbkowicach Śląskich można uznać za jak najbardziej udaną. Z pewnością wejdzie do tradycji lokalnych imprez i doczeka się kolejnych odsłon.
tekst: Karina Sołtysiak, 2b
foto: Jagoda Pazdioara, 2a