W dzisiejszych czasach coraz częściej jesteśmy narażeni na niebezpieczeństwo. Każdego dnia zdarzają się wypadki, w których giną ludzie, bo pomoc przyszła za późno, a świadkowie nie podjęli się jakichkolwiek działań. Wynika to z wielu czynników, jednym z nich jest brak umiejętności w zakresie udzielania pierwszej pomocy. |
W dzisiejszych czasach coraz częściej jesteśmy narażeni na niebezpieczeństwo. Każdego dnia zdarzają się wypadki, w których giną ludzie, bo pomoc przyszła za późno, a świadkowie nie podjęli się jakichkolwiek działań. Wynika to z wielu czynników, jednym z nich jest brak umiejętności w zakresie udzielania pierwszej pomocy. Dlatego tak ważne jest, aby krzewić tę umiejętność w młodych ludziach i uczyć ich postępowania już od najmłodszych lat życia. Nasze Liceum stara się wspierać takie akcje, czego dowodem jest organizowanie zajęć praktycznych dla uczniów szkoły.
20 lutego bieżącego roku odbyła się druga część szkolenia w zakresie pierwszej pomocy ,które przeprowadził wieloletni, doświadczony ratownik medyczny z ząbkowickiego pogotowia pan Jerzy Piotrowski. Kurs obejmował zagadnienia zarówno praktyczne, jak i teoretyczne. W pierwszej części wyświetlana była prezentacja, która wprowadziła nas do dalszej pracy. Zajęcia prowadzone były w ciekawy sposób, gdyż nie polegały tylko na przedstawieniu informacji, ale byliśmy jakby jej „współtwórcami" poprzez to, że rozmawialiśmy o poszczególnych fragmentach prezentacji i komentowaliśmy jej zawartość, dzięki czemu o wiele więcej każdy z nas zyskał. Po tym krótkim wprowadzeniu przeszliśmy do najważniejszego punktu naszego spotkania. W części praktycznej wykazywaliśmy się umiejętnościami. Pan Jerzy Piotrowski dzielił się z nami swoimi doświadczeniami zawodowymi i udzielał wskazówek dotyczących prawidłowego postępowania, jak nie dać się ponieść emocjom i jak przeprowadzić akcję ratunkową, aby przebiegła sprawnie i szybko. Praca z fantomami okazała się jednak najbardziej fascynująca i z wielkim zapałem ćwiczyliśmy RKO. Podzieleni na grupy musieliśmy sami wykonać inscenizację wypadku i samodzielnie poradzić sobie jako uczestnicy takiego zdarzenia. Spisaliśmy się na medal, a nasz instruktor był zadowolony z tego, jak świetnie sobie radzimy.
Takie propagowanie nauki pierwszej pomocy jest doskonałym pomysłem, bo nigdy nie wiadomo, kiedy zdobyte wiadomości i umiejętności mogą się przydać. Spotkanie miało na celu nauczyć nas właściwego zachowania i postępowania w sytuacji zagrożenia, kiedy liczy się każda sekunda i to właśnie ona może zadecydować o czyimś istnieniu. Nauczyliśmy się także, że nie należy bać się podejmowania decyzji, pewnie prowadzić akcję ratowniczą .
Powinno się rozpowszechniać takie szkolenia, jakie odbyło się w naszym Liceum, aby każdy miał możliwość chociaż w minimalnej części wiedzieć, jak się zachować i jak uratować komuś życie. Dziękujemy Dyrekcji za zorganizowanie zajęć, a prowadzącemu za profesjonalizm, cierpliwość i życzliwość.
Tekst: Aleksandra Barylak Ia
Foto: Klaudia Boska