Jak codzienny rytuał nakazuje, uczniowie podeszli do tablicy ogłoszeń z zastępstwami. Okazało się, że 24 maja klasy humanistyczne naszego liceum i zaproszeni uczniowie z ząbkowickich gimnazjów uczestniczą w wykładach przygotowanych przez Wydział Nauk Społecznych Uniwersytetu Wrocławskiego, wygłoszonych w auli III LO w Ząbkowicach Śląskich... |
Jak codzienny rytuał nakazuje, uczniowie podeszli do tablicy ogłoszeń z zastępstwami. Okazało się, że 24 maja klasy humanistyczne naszego liceum i zaproszeni uczniowie z ząbkowickich gimnazjów uczestniczą w wykładach przygotowanych przez Wydział Nauk Społecznych Uniwersytetu Wrocławskiego, wygłoszonych w auli III LO w Ząbkowicach Śląskich.
Tematem pierwszego były mniejszości narodowe i etniczne w Polsce. Dr Małgorzata Alberska analizowała zmiany zachodzące w liczebności grup i praw, które obejmują tych ludzi. Poznaliśmy kryteria, jakie musi spełnić dana grupa obywateli, aby była uznana za mniejszość. Bardzo szczegółowo zostały zaprezentowane statystyki z lat 1921, 1931, 2002, 2011. Zapoznaliśmy się także z prawami grup etnicznych i mniejszości narodowych. Drugi wykład to lekcja o kulturze politycznej. Dr Małgorzata Michalewska-Pawlak zaczęła od znaczenia i etymologii zwrotu „kultura polityczna”, co uświadomiło słuchaczom, jak szerokie jest to zagadnienie. W wersji skróconej kultura polityczna to postawy, zachowania polityczne, preferencje wartości i idei. Dla polityków może to być po prostu relacja władzy w stosunku do obywateli. Kultura polityczna obywateli ma jednak wpływ na władzę – od niej zależą preferencje polityczne.
Wykłady uznajemy za udane. Pomimo nie tak wspaniałej akustyki naszej auli, poradziliśmy sobie z przekazem. Jednak według opinii uczniów, wyjazdy na zajęcia do Wrocławia były przyjemniejsze i bardziej szczególne, głównie z tego powodu, że mogliśmy się czuć jak studenci, ale także dlatego, że nie mieliśmy lekcji przez cały dzień :). W imieniu uczniów składamy podziękowania organizatorkom tego przedsięwzięcia – Paniom Marzannie Tusznio i Jolancie Depczyńskiej.
Obszerniejszą relację z zajęć zamieścimy w czerwcowym numerze „Naszej Jagiellonki”.
tekst: Tomasz Ramuś, 2d
foto: Katarzyna Sałata, 2d