Historyczny gabinet
Wszechogarniający kryzys nie nastraja do dokonywania jakichkolwiek zmian wymagających nakładów finansowych z oczywistego powodu – braku środków. Powszechną bryndzę widać szczególnie w szkolnictwie, gdzie codziennie słychać o zamykaniu szkół. Mimo wszystko ,
korzystając z przychylności nowej Dyrekcji naszego liceum ogólnokształcącego, postanowiłam zrealizować kilkuletni pomysł zrobienia funkcjonalnego gabinetu historycznego. To nie kwestia „upiększenia” wnętrza, ale przede wszystkim nadania mu charakteru dydaktyczno-wychowawczego . W dawnym budynku Liceum przy ul. Bohaterów Getta, miałam gabinet oparty na łuku gotyckim, dopasowany do epoki, w której żył patron naszej szkoły- Władysław Jagiełło.
Obecny wymagał innego pomysłu i niezbędnych nakładów, zarówno na farbę jak i elementy wykończeniowe, które jak zwykle okazały się najdroższe. Dobrowolne składki po dwa złote zebrane od uczniów z klas, które uczę czyli:
IB, IF, IIA, IIB, IIC, IIIA, IIIC, III D oraz wpłaty po
30 zł od większości Rodziców z mojej klasy- IIE pozwoliły zrealizować projekt. Ponadto Rodzice:
Joanna Leśniak i Zdzisław Cwanek dołożyli 60 i 50 zł.
Wszystkim Ofiarodawcom bardzo dziękuję.
Szczególnie gorąco dziękuję Jerzemu Organiściakowi i Dariuszowi Miernikowi za bezinteresowną pracę, bez której zamierzony efekt pozostałby w sferze marzeń. Pan Jerzy zafundował szablony z tekstami o Władysławie Jagiele i z aforyzmem Tukidydesa ,umożliwiające wykonanie ich na ścianach (efekt znakomity!). Natomiast Pan Dariusz narysował łuki rzymskie na bocznych ścianach, o dużej skali trudności. I co ciekawe, obaj Panowie brali udział w tworzeniu gabinetu w dawnym budynku. Pan Dariusz wykonał wówczas wszystkie prace budowlane.
Obecne wnętrze oparte jest na łuku rzymskim, połączonym z elementami greckiego dziedzictwa kulturowego. Ściana centralna to elementy symbolizujące państwo - historia godła i hymnu państwowego, akt założycielski liceum ogólnokształcącego z 1945 r. oraz oryginalny tekst Deklaracji Praw Człowieka. Pod godłami widnieje aforyzm Tukidydesa - „Podstawą szczęścia człowieka jest wolność, a wolności – odwaga”. Na przeciwległej występują elementy historii miasta- grafiki średniowiecznych bram i zamku, herb oraz maski greckie wyrzeźbione przez prof. Władysława Zająca. Boczne ściany to: jedna poświęcona patronowi - Władysławowi Jagielle, a druga zawiera elementy historii Europy - plany starożytnych Aten i Rzymu i coś dla mnie bardzo ważnego - tablo ze zdjęciami ulubionej klasy- ostatniej kończącej czteroletnie liceum ogólnokształcące w 2003r.
tekst: Pani Elżbieta Wolińska
foto: Olga Słonina