Akcja czytelnicza CYTAT TYGODNIA – podsumowanie II tury
Dodane przez Administrator dnia Maj 18 2022 08:50:50

W II semestrze biblioteka szkolna kontynuowała akcję czytelniczą...

Czytaj więcej...


Rozszerzona zawartość newsa

W II semestrze biblioteka szkolna kontynuowała akcję czytelniczą promującą książki i czytanie – CYTAT TYGODNIA. Podobnie jak w I semestrze, w każdy poniedziałek do wszystkich Uczniów wysyłałam przez dziennik elektroniczny Librus cytat na dany tydzień. Uczestnicy akcji odpowiedzi (autora i tytuł książki, z której pochodzi cytat) wysyłali przez dziennik elektroniczny Librus lub zgłaszali przychodząc do biblioteki. Na odpowiedzi Uczniów czekałam do końca każdego kolejnego tygodnia akcji. Jeśli prawidłowych odpowiedzi było więcej niż trzy – wówczas losowałam trzech zwycięzców tygodnia, którzy byli nagradzani ocenami bardzo dobrymi z języka polskiego! W piątki ogłaszałam zwycięzców tygodnia. Pod koniec semestru wystawiłam także wszystkim uczestnikom akcji oceny wzorowe z zachowania (ocena celująca – przedmiot godzina wychowawcza). W tym miejscu bardzo dziękuję Szanownym Polonistom: Paniom Dorocie Sikorze i Urszuli Zacharze oraz Panu Ryszardowi Morawskiemu za Ich włączenie się w akcję i zgodę na symboliczne nagradzanie Uczniów biorących udział w tej formie promowania książek i czytania.
Pierwsza część akcji trwała przez dziesięć tygodni: od 4 października do 17 grudnia 2021 r. W I turze akcji udział wzięło 306 Uczniów – większość wymienionych niżej Uczniów uczestniczyła wielokrotnie w tej formie promowania czytelnictwa.

Druga tura tegorocznej edycji akcji trwała przez siedem tygodni: od 7 marca do 29 kwietnia 2022 r.
W II turze akcji udział wzięło 239 Uczniów
, z których większość wymienionych niżej uczestniczyła w akcji wielokrotnie.

Łącznie tegoroczna II edycja akcji czytelniczej CYTAT TYGODNIA (w I i II turze) trwała przez siedemnaście tygodni, a udział w niej wzięło 545 Uczniów (większość uczestników wielokrotnie typowała prawidłowe odpowiedzi).

Co ciekawe – każdy cytat w I i II turze akcji pochodził wyłącznie z książek zakupionych z dwukrotnie otrzymanej przez naszą bibliotekę szkolną dotacji – w ramach Priorytetu 3. Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa (uzyskanej w roku 2021) i Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 (uzyskanej w roku 2022).

Niżej prezentuję zwycięzców kolejnych tygodni II tury akcji czytelniczej:
CYTAT TYGODNIA – TYDZIEŃ JEDENASTY
Z głębokim, bezwiednym westchnieniem, od którego – mimo bliskości teleekranu – nie umiał się powstrzymać na początku każdego dnia pracy, Winston przyciągnął do siebie mowopis, zdmuchnął kurz z mikrofonu i włożył okulary. Następnie rozwinął i spiął razem cztery nieduże rolki papieru, które wypadły z rury pneumatycznej na prawą stronę biurka.
W ścianach przegrody były trzy otwory. Na prawo od mowopisu niewielki wylot rury pneumatycznej przeznaczonej na pisemne notatki; na lewo wylot większej rury, przeznaczonej na gazety; na bocznej ścianie, w zasięgu ręki Winstona, spora, podłużna szpara osłonięta drucianą siatką. Ten ostatni otwór przeznaczony był na brudnopisy i zbędne dokumenty. […]
Winston obejrzał cztery kartki, które przed chwilą rozwinął. Każda zawierała zwięzłą notatkę, długości zaledwie jednego lub dwóch wierszy, sporządzoną w skrótowym żargonie – nie tożsamym z nowomową, lecz w znacznej mierze na niej opartym – którym posługiwano się w ministerstwie dla celów wewnętrznych.
Prawidłowa odpowiedź: George Orwell Rok 1984.
Zwycięzcy jedenastego tygodnia:
• Amelia Grzesińska z klasy IIIA,
• Daria Stachurska z klasy IB,
• Karol Trzebiński z klasy IIId;

CYTAT TYGODNIA – TYDZIEŃ DWUNASTY
Wpatruję się w SMS, który mam wysłać Avie, ale potem przypominam sobie, że u niej jest kilka godzin później. Miałabym wyrzuty sumienia, gdyby obudziła się i przeczytała tę wiadomość jako pierwszą w ciągu dnia. Kasuję tekst.
Minęło pół godziny, odkąd Graham się poddał i wrócił do środka, ale ja ciągle siedzę w samochodzie. Chyba jestem zbyt zraniona, by się ruszyć. Nie mam pojęcia, czy w jego lub moim przypadku można mówić o winie, wiem tylko tyle, że mnie zranił. A zranił mnie, ponieważ ja raniłam jego. To w żaden sposób nie sprawia, że to, co zrobił, jest w porządku, ale można zrozumieć czyjeś zachowanie, nie usprawiedliwiając go.
Teraz oboje jesteśmy pogrążeni w takim bólu, że nawet nie wiem, co zrobić. Niezależnie od tego, jak bardzo się kogoś kocha, rozmiar tej miłości jest nieistotny, jeśli na drodze staje jej niezdolność przebaczenia.
Prawidłowa odpowiedź: Colleen Hoover: Wszystkie nasze obietnice.
Zwycięzcy dwunastego tygodnia:
• Dawid Łaszczewski z klasy IC,
• Katarzyna Szmit z klasy IIIC,
• Kinga Witkowska z klasy kl. IA;

CYTAT TYGODNIA – TYDZIEŃ TRZYNASTY
Droga do domu Wojnara zajęła mi więcej czasu, niż sądziłem. Nawet z pomocą mapki od barmanki nie było łatwo. Na leśnej drodze, wąskiej i pełnej wertepów, nisko zawieszone gałęzie szurały po dachu, a w panujących wokół ciemnościach widziałem jedynie obszar oświetlony samochodowymi lampami. Wydawało mi się, że jadę przez ten las godzinami, chociaż według zegarka od czasu opuszczenia gospody nie minęło nawet dwadzieścia minut.
Aż wreszcie, pomiędzy pniami drzew, których czarne linie przypominały teraz więzienne kraty, dostrzegłem ciemną taflę jeziora.
Dom Wojnara znajdował się nieopodal, tuż za zakrętem prowadzącym na sporej wielkości cypel. Stały na nim trzy domy. Po opowieści barmanki sądziłem, że tworzą one zwartą kolonię, jeden obok drugiego, jak na warszawskim osiedlu. Tymczasem wyglądało to tak, jakby każdy z nich został wybudowany osobno i niezależnie od innych. Jakby znajdował się w dość dużej odległości od pozostałych, działki zaś przegrodzono gęstymi liniami drzew, żywopłotów i zwykłych krzewów.
Prawidłowa odpowiedź: Wojciech Chmielarz: Wyrwa.
Zwycięzcy trzynastego tygodnia:
• Katarzyna Ciapka z klasy IIIA,
• Patrycja Gnutek z klasy IB,
• Amelia Grzesińska z klasy IIIA;

CYTAT TYGODNIA – TYDZIEŃ CZTERNASTY
Uliczki były wąskie, chodniki wybrukowane kostką, a ściany domów z białego kamienia. We wszystkich oknach Ariel zauważyła drewniane okiennice. Ten widok przypomniał jej pewne stare, piękne miasto, które kiedyś wspólnie odwiedziły z Amandą i uznały za najpiękniejsze na świecie – Dubrownik. Pomyślała, że jej córce na pewno spodobałoby się tutaj. Niedaleko na małym kamiennym placyku tuż obok fantazyjnej fontanny stał najprawdziwszy w świecie… pegaz o mlecznej sierści! Czytała kiedyś w mitologii, że to konie ze skrzydłami, ale to stworzenie na pewno przewyższało konia pod każdym względem. Omal nie uklękła z podziwu na jego widok. Było idealne w każdym calu, począwszy od delikatnych chrap, poprzez piękne, wyraziste oczy, cudowną szyję z bujną grzywą, smukłe nogi, na kształtnym zadzie i mlecznobiałym ogonie kończąc. Na chwilę zapomniała, że ten pegaz za moment poniesie ją na pewną śmierć. Stała z wytrzeszczonymi oczami i nie mogła wydobyć z siebie słowa.
– Ehm! – chrząknął znacząco Fabien, bo jej zachwyt zaczął wzbudzać zainteresowanie przechodniów, a przecież byli tu incognito. – Ariel – szepnął, chwytając ją za łokieć i delikatnie podprowadzając do pegaza – ludzie patrzą.
Prawidłowa odpowiedź: A.R. Reystone: Dziewiąty Mag.
Zwycięzcy czternastego tygodnia:
• Roksana Postawa z klasy IIIb,
• Gracjan Nowak z klasy IIID,
• Wiktor Przedwojewski z klasy IIId;

CYTAT TYGODNIA – TYDZIEŃ PIĘTNASTY
Pilot śmigłowca robił, co mógł, by zwalczyć opór natury. Raz po raz w słuchawkach Dominika słyszała wyraźne przekleństwa, mimo że wiatr dął coraz mocniej, a deszcz się nasilał.
Przeszło jej przez myśl, że gdyby lecieli ważką śmierci, jak pieszczotliwie nazywano helikopter TOPR-u, mężczyzna za sterami dawno oznajmiłby, że pora zawracać. Ci ludzie doskonale orientowali się, kiedy ryzyko było zbyt duże, by nie kontynuować lotu. Pilot policyjnego Sokoła najwyraźniej nie był tego świadomy.
W końcu jednak i on zrozumiał, że prosi się o śmierć.
– Nie damy rady bliżej – oznajmił, obracając się przez ramię.
– Co pan mówi? – spytała Wadryś-Hansen.
– Że musimy usiąść gdzieś tutaj – odparł nieco głośniej – I to szybko.
Jakby na potwierdzenie jego słów boczny podmuch targnął maszyną, jakby miał wyrwać płaty z wirnika. Dominika zawisła na pasach, Forsta przyparło do ściany.
– Gdzie jesteśmy? – spytał były komisarz.
Wyjrzał przez okno, ale bez większej nadziei na to, że uda mu się rozpoznać szczyty, które mijali po lewej stronie. Nasilające się opady zdawały się tworzyć wokół nich kurtynę wody.
Prawidłowa odpowiedź: Remigiusz Mróz: Zerwa.
Zwycięzcy piętnastego tygodnia:
• Wiktoria Wadyl z klasy IIC,
• Aleksandra Moszowska z klasy IIIC,
• Adam Smykla z klasy ID;

CYTAT TYGODNIA – TYDZIEŃ SZESNASTY
Gunnar, Andrew i ja ruszyliśmy w stronę pikniku. W parku zapalono latarnie, w świetle których widziałam, jak ludzie pakują się i opuszczają teren.
– Gdzie się podziewaliście? – zapytała Micah, ledwie podeszliśmy.
– Bawiliśmy się w chowanego – odpowiedział Andrew, co jeszcze bardziej zbiło ja z tropu.
Gunnar jednak uznał to za zabawne.
– Myślę, że ja wygrałem.
– No nie wiem – odezwał się Andrew. – Sophie nas znalazła, więc według mnie ona wygrała.
Spojrzenie Micah prześlizgnęło z niego na mnie. Dostrzegłam w nim nieme pytanie. Odparłam bezgłośnie:
– Potem ci powiem.
– Caroline już pojechała. Powiedziała, że dokucza jej migrena, i że będziesz musiała posprzątać bez niej.
Roześmiałam się.
– Zawsze sprzątam bez niej.
– Wiem. Musiałam ugryźć się w język, by jej tego nie powiedzieć.
Andrew ruchem głowy pokazał nam swojego tatę, pakującego naczynia.
– Skoro mowa o sprzątaniu, to lepiej pójdę pomóc.
– Narka – powiedziała Micah.
– Następna wielka impreza naprawdę będzie dopiero w październiku? – zapytał jeszcze Andrew.
– Stęsknisz się na nami? - – zaciekawiłam się.
– Za tobą, Evans, nie, ale za Micah na pewno.
Uśmiechnęłam się, a samą szpilę odczułam znacznie słabiej, niż to zwykle bywało.
Prawidłowa odpowiedź: Kasie West: Może tym razem.
Zwycięzcy szesnastego tygodnia:
• Katarzyna Twaróg z klasy IA,
• M.Maślach z klasy IIB,
• Oliwia Staniucha z klasy IIIB;


CYTAT TYGODNIA – TYDZIEŃ SIEDEMNASTY
Łucja wpatrywała się w stary liniowany zeszyt podpisany „Maszyny i urządzenia elektryczne”. Kartki były zżółknięte, brulion zaledwie w połowie zapisany notatkami z lekcji. Piosenka znajdowała się na końcu, wraz z innymi nielicznymi wierszami. Niektóre były nieskończone, inne podkreślone lub całkiem zamazane. Większość kartek wydarto. Ksiądz musiał być bardzo krytyczny wobec swojej twórczości. Wiedział, że podstawą pracy poety jest umiejętność używania kosza na śmieci. Znalazła w biurku dokumenty parafialne księdza, porównała pismo. Zmieniało się przez lata. Litery stały się mniejsze, łączyły się teraz w jedną kreskę, ale już na pierwszy rzut oka dostrzegła podobieństwo. Pochylenie w prawa stronę. […]
Od początku wydawał się jej podejrzany. Ich pierwsza pojednawcza rozmowa jedynie zmyliła jej czujność. Teraz zastanawiała się, jak poskładać posiadane dane w całość. W szufladzie z pastami do butów już wcześniej odkryła pudełko z nabojami. Było stare, gdyby sądzić po napisach na opakowaniu, sprzed kilkunastu lat. Bez wieczka. Zostały tylko cztery sztuki. Wzięła jedną z kul. Była zimna, niezbyt duża. Łucja pierwszy raz w życiu miała w ręku nabój.
Prawidłowa odpowiedź: Katarzyna Bonda: Pochłaniacz.
Zwycięzcy siedemnastego tygodnia:
• Aleksandra Janik z klasy IIID,
• Katarzyna Szmit z klasy IIIC,
• Oliwia Zawierucha z klasy IB;


Zwycięzcom serdecznie gratuluję! Gratuluję również wszystkim 239 Uczestnikom II tury akcji czytelniczej!

Uczestnicy II tegorocznej tury akcji CYTAT TYGODNIA:
Klasa IA:
Maja Bulanda, Maryla Gondek, Jakub Kazieńko, Mateusz Kuchejda, Nikola Łuczak, Katarzyna Twaróg, Maja Waraczewska, Kinga Witkowska;
Klasa IB:
Patrycja Gnutek, Martyna Malinowska, Daria Stachurska, Julia Tokarska, Natalia Winnik, Judyta Wszelaki, Oliwia Zawierucha;
Klasa IC:
Wiktoria Dominikowska, Dawid Łaszczewski, Kamila Oleksy;
Klasa ID:
Violetta Czarnota, Mateusz Łata, Kacper Olinkiewicz, Michał Polichoński, Alicja Rozmis, Adam Smykla, Dominika Ziomek;
Klasa IIA:
Katarzyna Błauciak, Natalia Dominikowska, Wiktoria Sarzyńska;
Klasa IIB:
M.Maślach, Hubert Mączka, Kornelia Sowa, Alicja Szłapa;
Klasa IIC:
Wiktoria Wadyl;
Klasa IID:
Mateusz Dębiński;
Klasa IIE:
Marcel Bednarz, Szymon Ostrowski;
Klasa IIIA:
Małgorzata Borek, Katarzyna Ciapka, Jakub Golec, Amelia Grzesińska, Natasza Łaźniowska, Alina Okaj, Gabriela Perucka, Klaudia Szczerbaniewicz, Jadwiga Tomaszewska;
Klasa IIIB:
Martyna Jopa, Oliwia Kowalik, Dawid Logvinov, Natalia Nowak, Julia Pater, Natalia Sopuch, Oliwia Staniucha, Liwia Tokaruk;
Klasa IIIC:
Kamil Mendyk, Aleksandra Moszowska, Beniamin Obrzut, Julia Stanisławska, Katarzyna Szmit, Weronika Szymczak, Marlena Zielińska;
Klasa IIID:
Jakub Cywka, Aleksandra Janik, Aurelia Łysoń, Gracjan Nowak, Jan Żarnecki;
Klasa IIIa:
Weronika Czenczek, Paulina Soroko;
Klasa IIIb:
Klaudia Pakiet, Roksana Postawa;
Klasa IIIc:
Marcel Chrobak, Weronika Hajdamowicz, Mateusz Ratajczak;
Klasa IIId:
Aleksandra Braszka, Natalia Kinasz, Angelika Lubieniecka, Wiktor Przedwojewski, Aleksandra Świdzińska, Karol Trzebiński;
Wszystkim 545 Uczestnikom tegorocznej edycji akcji czytelniczej CYTAT TYGODNIA (z I i II tury akcji) jeszcze raz serdecznie dziękuję za promowanie czytania i książek.
Akcja nie kończy się. Zapraszam ponownie do zabawy! Druga edycja akcji czytelniczej CYTAT TYGODNIA już w następnym roku szkolnym.

Niżej prezentuję nazwiska wszystkich Uczestników I i II tury tegorocznej, drugiej edycji akcji CYTAT TYGODNIA:
Klasa IA:
Zuzanna Biel, Maja Bulanda, Magdalena Golba, Maryla Gondek, Jakub Kazieńko, Mateusz Kuchejda, Nikola Łuczak, Paulina Sokołowska, Katarzyna Twaróg, Maja Waraczewska, Oliwia Wijaszka, Klaudia Witkowska.

Klasa IB:
Patrycja Gnutek, Martyna Malinowska, Daria Stachurska, Julia Tokarska, Natalia Winnik, Judyta Wszelaki, Marta Zaborowska, Oliwia Zawierucha.
Klasa IC:
Wiktoria Dominikowska, Filip Gryk-Waloszek, Dawid Łaszczewski, Marcel Maciejewski, Jakub Maksymowicz, Kamila Oleksy.
Klasa ID:
Mateusz Adach, Violetta Czarnota, Michał Fitak, Julia Jednak, Ewa Kałuża, Mateusz Łata, Kacper Olinkiewicz, Michał Polichoński, Alicja Rozmis, Adam Smykla, Dominika Ziomek.
Klasa IIA:
Katarzyna Błauciak, Natalia Dominikowska, Zofia Gwóźdź, Natalia Ignasiak, Wiktoria Sarzyńska.
Klasa IIB:
Wiktoria Gutowska, Julia Jankojć, Aleksandra Jurasz, M. Maślach, Hubert Mączka, Aleksandra Olchowy, Nikola Skiba, Zuzanna Smykla, Kornelia Sowa, Alicja Szłapa.
Klasa IIC:
Wiktoria Wadyl.
Klasa IID:
Mateusz Dębiński, Sara Kościelska, Zuzanna Kustra, Martyna Piątek, Andrzej Urbański.
Klasa IIE:
Marcel Bednarz, Kamil Kostyszyn, Szymon Ostrowski, Kinga Petko, Karol Pokrywka, Mateusz Zapotoczny.
Klasa IIIA:
Klaudia Berdychowska, Małgorzata Borek, Katarzyna Ciapka, Jakub Golec, Amelia Grzesińska, Sara Krekora, Natasza Łaźniowska, Alina Okaj, Gabriela Perucka, Klaudia Szczerbaniewicz, Jadwiga Tomaszewska, Marianna Zięba.
Klasa IIIB:
Magdalena Chłoń, Martyna Jopa, Oliwia Kowalik, Dawid Logvinov, Natalia Nowak, Wiktoria Palac, Julia Pater, Natalia Sopuch, Emilia Sowa, Oliwia Staniucha, Liwia Tokaruk.
Klasa IIIC:
Ewa Cichoń, Nikola Cieplińska, Kamil Mendyk, Aleksandra Moszowska, Beniamin Obrzut, Julia Stanisławska, Katarzyna Szmit, Weronika Szymczak, Marlena Zielińska.
Klasa IIID:
Jakub Cywka, Aleksandra Janik, Aurelia Łysoń, Gracjan Nowak, Patrycja Obrał, Jan Żarnecki.
Klasa IIIa:
Weronika Czenczek, Paulina Soroko, Patryk Twardak.
Klasa IIIb:
Szymon Makowski, Klaudia Pakiet, Roksana Postawa, Agata Serafin, Dawid Talarek, Angelika Werpulewska, Grzegorz Żurawek.

Klasa IIIc:
Marcel Chrobak, Kamila Cymbała, Weronika Hajdamowicz, Mateusz Ratajczak, Alan Troicki.
Klasa IIId:
Aleksandra Braszka, Natalia Kinasz, Angelika Lubieniecka, Wiktor Przedwojewski, Aleksandra Świdzińska, Leon Tokarski, Karol Trzebiński.
Agnieszka Felka
Biblioteka Liceum


Agnieszka Felka