W II semestrze biblioteka szkolna kontynuowała akcję czytelniczą promującą książki i czytanie ... Czytaj więcej... |
W II semestrze biblioteka szkolna kontynuowała akcję czytelniczą promującą książki i czytanie – CYTAT TYGODNIA. Podobnie jak w I semestrze, w każdy poniedziałek do wszystkich Uczniów wysyłałam przez dziennik elektroniczny Librus cytat na dany tydzień. Cytaty zamieszczane były również na kanale tekstowym #BIBLIOTEKA na Discordzie. Odpowiedzi (autor i tytuł książki, z której pochodzi cytat) uczestnicy wysyłali przez dziennik elektroniczny Librus i Discord. Jeśli prawidłowych odpowiedzi było więcej niż trzy – wówczas losowałam trzech zwycięzców tygodnia, którzy byli nagradzani ocenami bardzo dobrymi z języka polskiego! W tym miejscu ponownie bardzo dziękuję Paniom Polonistkom za Ich życzliwość i przychylne włączenie się w akcję oraz zgodę na symboliczne nagradzanie Uczniów biorących udział w tej formie promowania czytania. Odpowiedzi Uczniowie mogli zgłaszać do końca każdego kolejnego tygodnia akcji. W piątki ogłaszałam zwycięzców tygodnia.
Co ciekawe – każdy cytat w II turze akcji pochodził wyłącznie z książek zakupionych z dotacji, którą nasza biblioteka otrzymała w ramach Priorytetu 3. Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
Druga tura akcji trwała przez osiem tygodni: od 1 marca do 30 kwietnia 2021 r. a udział wzięło w niej 129 Uczniów. Łącznie tegoroczna edycja akcji czytelniczej CYTAT TYGODNIA (w I i II turze) trwała przez siedemnaście tygodni, a udział w niej wzięło 423 Uczniów (większość uczestników wielokrotnie typowała prawidłowe odpowiedzi).
Niżej prezentuję zwycięzców kolejnych tygodni II tury akcji:
CYTAT TYGODNIA – TYDZIEŃ DZIESIĄTY
Kiedy uniosłam powieki, w pierwszej chwili pomyślałam, że ktoś musiał wydłubać mi wcześniej gałki oczne, wytarzać je w ostrym piasku, po czym wcisnąć z powrotem do oczodołów. Usta miałam wyschnięte i czułam w nich kwaśny posmak. Miałam wrażenie, jakby moja czaszka skurczyła się przez noc. Przez kilka sekund nie pamiętałam o sześciu wypitych kieliszkach szampana i mętnie zastanawiałam się, czy może to, czego teraz doświadczam, jest efektem działania książki. Tak jakby historia mogła fermentować w moich żyłach niczym wino i upijać.
Jeśli jakaś opowieść miałaby taką moc, byłaby to właśnie ta, którą czytałam. Niewątpliwie nieraz miałam już do czynienia z lepszymi książkami, w których było więcej przygód, pocałunków, a mniej peror. Jednak żadna z nich nie rozbudziła we mnie kruchej wiary, że być może w jakiś sposób opowiadana w niej niemożliwa historia jest prawdziwa […].
Prawidłowa odpowiedź: Alix E. Harrow „Dziesięć tysięcy drzwi”
Zwycięzcy dziesiątego tygodnia:
• Magdalena Maślach z klasy IB,
• Marlena Zielińska z klasy IIC,
• Julia Czubaj z klasy IIId;
CYTAT TYGODNIA – TYDZIEŃ JEDENASTY
Feliks wstał równo ze świtem i poszedł biegać. Nie dotarł nawet do połowy swojej zwykłej trasy, kiedy niemal padł twarzą na drogę. Do domu musiał wrócić spacerem i nie miał nawet sił myśleć o zejściu do piwnicy, gdzie dawno temu urządził niewielką siłownię. Nowe ciało było do niczego. Chude, niewysortowane, słabe… Jak miał poradzić sobie z czymkolwiek, gdy ledwie panował nad własnymi kończynami?
Z żalem uznał, że musi minąć trochę czasu, nim wybierze się na polowanie.
Kiedy tylko odpoczął, wybrał się do księgarni. Magda nie wróciła do domu na noc i choć nie martwił się o nią zbytnio – w końcu w mieście nikt nie zrobiłby jej krzywdy – to wolał się upewnić, że nic jej nie jest. Pewnie Wciąż była na niego wściekła za to, że nie skakał z radości, gdy dowiedział się, że zamieszkała w jego domu.
Prawidłowa odpowiedź: Paulina Hendel: „Żniwiarz. Pusta noc”.
Zwycięzcy jedenastego tygodnia:
• Wiktoria Wadyl z klasy IC,
• Hanna Gwóźdź z klasy IIB,
• Jadwiga Tomaszewska z klasy IIA;
CYTAT TYGODNIA – TYDZIEŃ DWUNASTY
W pewnym sensie ferie okazały się katastrofą. Prawie nie wychodzili na dwór, wyjąwszy kilka spacerów (przedsięwziętych żwawym truchtem) po lodowatych przedmieściach Urbany, tak płaskich i pustych, że mieli wrażenie, iż lada chwila spadną w olbrzymie niebo. Jednak pod innymi względami było idealnie. Stali się sobie bliżsi. Pobyt w domu Alice pomógł Quentinowi zrozumieć, dlaczego jest właśnie taka. Nie pokłócili się ani razu – przerażający przykład jej rodziców sprawił, że czuli się młodzi i romantyczni. W pierwszym tygodniu ferii skończyli całą pracę dyplomową i mogli nie robić absolutnie nic. Kiedy drugi tydzień dobiegał końca, miotali się jak lwy w klatce i marzyli o powrocie do nauki.
Od lata prawie nie mieli wieści od pozostałych. W gruncie rzeczy Quentin się ich nie spodziewał. Oczywiście ciekawiło go, jak to jest w prawdziwym świecie, ale uznał, że Eliot i Josh, i Janet są zajęci wspinaniem się na jakiś niepojęty nowy szczebel luzactwa, leżący znacznie powyżej Brakebills, tak jak Brakebills leżało znacznie powyżej Brooklynu czy Chesterton, i czułby się zawiedziony, gdyby nadal mieli czas i chęć zawracać sobie głowę kontaktem z nimi.
Prawidłowa odpowiedź: Lev Grossman: „Czarodzieje”.
Zwycięzcy dwunastego tygodnia:
• Natalia Sopuch z klasy IIB,
• Kacper Mzyk z klasy IIIc,
• Hubert Mączka z klasy IB;
CYTAT TYGODNIA – TYDZIEŃ TRZYNASTY
Wreszcie podniosła się z łóżka i poszukała schronienia w jedynym miejscu, gdzie mogła znaleźć jakąś pociechę. Raz w życiu cieszyła się, że na klombach, niezależnie od pory roku, rosną chwasty. Kiedy je wyrywała, zaczynała odzyskiwać przytomność umysłu, ale tyle pytań kołatało się jej w głowie, że mało nie oszalała z frustracji. Babcia i Daisy już nie żyły, a jedyna osobą, która mogłaby jej cokolwiek wyjaśnić, był ktoś, kogo nie wolno jej było więcej zobaczyć. Jej ojciec zabił jego ojca, zrujnował mu dzieciństwo, kiedy ona swoje spędziła w błogiej nieświadomości.
Przeszedł ją dreszcz na wspomnienie tego, jak to opowiadała Freddiemu o swoim wspaniałym, kochanym tacie, szczególnie w początkach ich znajomości. Zdała sobie sprawę, że główną ofiarą był tu Freddie. Nic dziwnego, że ja rzucił, kiedy zorientował się, kim ona naprawdę jest.
Prawidłowa odpowiedź: Lucinda Riley: „Pokój Motyli”.
Zwycięzcy trzynastego tygodnia:
• Marcelina Beniuk z klasy IIIb,
• Klaudia Berdychowska z klasy IIA,
• Sara Kościelska z klasy ID;
CYTAT TYGODNIA – TYDZIEŃ CZTERNASTY
Chwilę po dziesiątej rano czarny packard wjechał na tonącą w strugach deszczu ulicę Gran Vía i zatrzymał się przed wejściem do starego hotelu Hispania. I chociaż po szybach w oknie spływały strumyczki wody, Alicja dostrzegła wysiadających z niego dwóch emisariuszy, szarych i zimnych, jak ten poranek, w płaszczach i kapeluszach. Spojrzała na zegarek. Wspaniałomyślny Leandro nie zaczekał z wysłaniem po nią swych gończych psów nawet kwadransa. Trzydzieści sekund później zadzwonił telefon, Alicja podniosła słuchawkę po pierwszym dzwonku. Wiedziała doskonale, czyj głos usłyszy po drugiej stronie.
Prawidłowa odpowiedź: Carlos Ruiz Zafón: „Labirynt duchów”.
Zwycięzcy czternastego tygodnia:
• Amelia Grzesińska z klasy IIA,
• Kajetan Chajko z klasy IID,
• Kacper Bieńka z klasy IIIb;
CYTAT TYGODNIA – TYDZIEŃ PIĘTNASTY
Próby wody ciągnęły się jak długi sen. Większość obywateli skryła się w domach, gdy sztorm chłostał deszczem zachodni brzeg Seiiki, ale morscy strażnicy musieli umieć sprostać najtrudniejszym warunkom.
- Deszcz to woda i my też jesteśmy wodą! – przekrzykiwał grom morski generał, maszerując wzdłuż szeregu. Włosy lepiły mu się do czaszki, krople deszczu kapały z nosa. – Jeśli zmoże was ta mżawka, nie macie co liczyć na miejsce na smoczym grzbiecie. Dowiedziecie w ten sposób, że morska straż nie jest miejscem dla was. – I dodał głośniej: – Czy pokona was woda?
– Nie, czcigodny morski generale! – krzyknęli wszyscy.
Tané była przemoczona do suchej nitki. Tyle dobrego, że deszcz był letni, nie lodowaty.
Strzelanie z łuku i broni palnej okazało się prostsze, niż myślała. Nawet w tej ulewie nie zawiodło jej bystre oko i pewna ręka. Z łukiem najlepiej radziła sobie Dumusa – przeszłaby próbę nawet z zamkniętymi oczami – ale drugie miejsce zajęła Tané, której nikt, nawet Dumusa, nie zdołał pokonać w strzelaniu z pistoletu, choć niewiele brakowało jednemu strażnikowi z domu Zachodu.
Prawidłowa odpowiedź: Carlos Ruiz Zafón: „Zakon Drzewa Pomarańczy”, część 1.
Zwycięzcy piętnastego tygodnia:
• Katarzyna Tuła z klasy IA,
• Michał Balicki z klasy IIC,
• Wojciech Ciapka z klasy IIId;
CYTAT TYGODNIA – TYDZIEŃ SZESNASTY
Dla kogoś, kto spędził całe życie w Chicago i jego okolicach, nie wszystkie aspekty życia na wsi są w pełni zrozumiałe. Na przykład kłopotliwa kwestia koguta. Dla Colina pianie koguta o świcie było pomysłem czysto literackim lub filmowym. Gdy autor chciał, by bohater obudził się o świcie, wykorzystywał w tym celu symboliczny motyw piejącego kura. Colin myślał, że pisarze po prostu pewne rzeczy opisują inaczej niż w rzeczywistości. Nigdy nie przedstawiali dosłownie całej historii, tylko jej kluczowe elementy. A on uważał, że wierność prawdzie powinna liczyć się tak samo jak sens, i pewnie właśnie dlatego nie potrafił dobrze opowiadać.
Tego ranka dowiedział się, że koguty tak naprawdę nie zaczynają piać o świcie, lecz sporo przed nim – gdzieś tak koło piątej. Colin zaczął budzić się w obcym łóżku i przez kilka sekund, gdy próbował przebić wzrokiem ciemność, czuł się dobrze. A potem przypomniało mu się, że Katherine go rzuciła.
Prawidłowa odpowiedź: John Green: „19 razy Katherine”.
Zwycięzcy szesnastego tygodnia:
• Katarzyna Ciapka z klasy IIA,
• Aleksandra Braszka z klasy IId,
• Kamil Górak z klasy IID;
CYTAT TYGODNIA – TYDZIEŃ SIEDEMNASTY
Jedenaście minut. Tyle zajęło dotarcie z ulicy Hubala na parking pod makro. Sygnał świetlny i dźwiękowy w radiowozie z pewnością zrobił swoje, ale Agnieszka musiała przyznać przełożonemu, że potrafi pędzić na złamanie karku. Mknęli obwodnicą z prędkością stu osiemdziesięciu kilometrów na godzinę, a potem z piskiem opon zjechali na Partyzancką. Kilkaset metrów dzieliło ich od celu.
Litman zaparkował tuż przed samym wejściem do hali, po czym oboje wyskoczyli z samochodu i z wyciągniętymi dokumentami popędzili do środka.
Gdy byli mniej więcej w połowie drogi, na antenie RMF-u usłyszeli, że lot PA202 do Toronto przerwał łączność radiowa z wieżą kontroli w Warszawie. Zaraz potem maszyna zaczęła się wznosić i obecnie nikt nie wiedział, dokąd się kieruje.
Prawidłowa odpowiedź: Remigiusz Mróz: „Lot 202”.
Zwycięzcy siedemnastego tygodnia:
• Katarzyna Błauciak z klasy IA,
• Wiktoria Działa z klasy IC,
• Wiktor Przedwojewski z klasy IId;
Zwycięzcom serdecznie gratuluję! Gratuluję również wszystkim 129 Uczestnikom II tury akcji czytelniczej!
Niżej prezentuję nazwiska wszystkich Uczestników II tury akcji CYTAT TYGODNIA:
Klasa IA:
Katarzyna Błauciak, Zofia Gwóźdź, Wiktoria Sarzyńska, Katarzyna Tuła, Oliwia Żytkowicz.
Klasa IB:
Emilia Kmieć, Magdalena Maślach, Hubert Mączka, Kornelia Sowa.
Klasa IC:
Wiktoria Działa, Aleksandra Stępień, Wiktoria Wadyl.
Klasa ID:
Sara Kościelska.
Klasa IE:
Marcel Bednarz, Miłosz Mik, Kinga Petko, Mateusz Zapotoczny.
Klasa IIA:
Klaudia Berdychowska, Katarzyna Ciapka, Amelia Grzesińska, Sara Krekora, Natasza Łaźniowska, Alina Okaj, Gabriela Perucka, Jadwiga Tomaszewska.
Klasa IIB:
Hanna Gwóźdź, Oliwia Kowalik, Natalia Nowak, Natalia Sopuch, Emilia Sowa.
Klasa IIC:
Michał Balicki, Martyna Pieńkowska, Weronika Szymczak, Marlena Zielińska.
Klasa IID:
Kajetan Chajko, Kamil Górak, Aurelia Łysoń, Patrycja Obrał, Weronika Stelmach.
Klasa IIa:
Paulina Soroko.
Klasa IIb:
Aleksy Klimczak, Klaudia Pakiet.
Klasa IIc:
-
Klasa IId:
Dominika Bors, Aleksandra Braszka, Julia Kudryńska, Wiktor Przedwojewski.
Klasa IIIa:
Karolina Herdy.
Klasa IIIb:
Marcelina Beniuk, Kacper Bieńka.
Klasa IIIc:
Nina Kostańska, Kacper Mzyk, Marta Zapotoczny.
Klasa IIId:
Patrycja Barylska, Wojciech Ciapka, Julia Czubaj, Aleksandra Fiedeń, Zuzanna Forczek, Anna Łata, Sandra Stawasz.
Wszystkim Uczestnikom tegorocznej edycji akcji czytelniczej CYTAT TYGODNIA (z I i II tury akcji) jeszcze raz serdecznie dziękuję za promowanie czytania i książek.
Akcja nie kończy się. Zapraszam ponownie do zabawy! Druga edycja akcji czytelniczej CYTAT TYGODNIA już w następnym roku szkolnym.
Agnieszka Felka
Biblioteka Liceum
PS. W obu turach tegorocznej edycji akcji czytelniczej CYTAT TYGODNIA udział wzięli następujący Uczniowie:
Klasa IA:
Katarzyna Błauciak, Natalia Dominikowska, Zofia Gwóźdź, Anna Hrabczak, Lilianna Słomka, Wiktoria Sarzyńska, Katarzyna Tuła, Oliwia Żytkowicz.
Klasa IB:
Gracjana Dziopa, Julia Jankoić, Emilia Kmieć, Magdalena Maślach, Hubert Mączka, Klaudia Pawliczak, Hanna Pińkowska, Nikola Skiba, Kornelia Sowa, Alicja Szłapa.
Klasa IC:
Agnieszka Becela, Wiktoria Działa, Aleksandra Stępień, Zuzanna Tomanek, Wiktoria Wadyl.
Klasa ID:
Zofia Bocian, Mateusz Dębiński, Sara Kościelska, Mateusz Mądry, Martyna Piątek, Andrzej Urbański.
Klasa IE:
Marcel Bednarz, Miłosz Mik, Roland Niedźwiedź, Kinga Petko, Jakub Plata, Karol Pokrywka, Antoni Ruszkowski, Mateusz Zapotoczny.
Klasa IIA:
Klaudia Berdychowska, Katarzyna Ciapka, Jakub Golec, Amelia Grzesińska, Sara Krekora, Natasza Łaźniowska, Alina Okaj, Gabriela Perucka, Klaudia Szczerbaniewicz, Jadwiga Tomaszewska, Natalia Wolak.
Klasa IIB:
Magdalena Chłoń, Aleksandra Fudali, Hanna Gwóźdź, Oliwia Kowalik, Natalia Nowak, Wiktoria Palac, Julia Pater, Natalia Sopuch, Emilia Sowa.
Klasa IIC:
Michał Balicki, Ewa Cichoń, Nikola Cieplińska, Martyna Pieńkowska, Julia Stanisławska, Katarzyna Szmit, Weronika Szymczak, Marlena Zielińska.
Klasa IID:
Katarzyna Chajko, Jakub Cywka, Kamil Górak, Barbara Gwóźdź, Aleksandra Janik, Aurelia Łysoń, Gracjan Nowak, Patrycja Obrał, Weronika Stelmach, Martyna Trojnar, Patryk Wójtowicz.
Klasa IIa:
Aleksy Klimczak, Jakub Kusion, Paulina Soroko, Patryk Twardak.
Klasa IIb:
Jakub Dziatczyk, Aleksy Klimczak, Klaudia Pakiet, Dawid Talarek, Grzegorz Żurawek.
Klasa IIc:
Marcel Chrobak, Weronika Hajdamowicz, Nina Kostańska, Julia Tomasiak.
Klasa IId:
Dominika Bors, Aleksandra Braszka, Julia Kudryńska, Angelika Lubieniecka, Karolina Pióro, Wiktor Przedwojewski, Aleksandra Świdzińska.
Klasa IIIa:
Karolina Herdy, Nikola Siemińska.
Klasa IIIb:
Marcelina Beniuk, Kacper Bieńka, Katarzyna Kubacka, Klaudia Malinowska, Ewelina Ryznar, Paula Wierpowska.
Klasa IIIc:
Nina Kostańska, Kacper Mzyk, Wiktor Waraczewski, Marta Zapotoczny.
Klasa IIId:
Patrycja Barylska, Wojciech Ciapka, Julia Czubaj, Aleksandra Fiałkowska, Aleksandra Fiedeń, Zuzanna Forczek, Ewelina Fryc, Martyna Hefka, Anna Łata, Sandra Stawasz.
Tekst: pani Agnieszka Felka