Czytanie może być formą spędzania wolnego czasu... Czytaj więcej... |
Czytanie może być formą spędzania wolnego czasu, dokształcania się lub szukania rozwiązań problemów życia codziennego. Mimo płynących z niego licznych korzyści, niektórym trudno sięgnąć po konkretną lekturę. Może to wynikać z braku czasu, pieniędzy lub zainteresowania. Mówi się, że czytanie zostało wyparte przez telewizję, radio lub portale internetowe. Niemało jest jednak osób chętnie zagłębiających się w swoje ulubione książki.
Zdarza się, że czytanie stanowi dla nich ucieczkę do innego, lepszego świata. Utożsamiają się z bohaterem ulubionej powieści i przeżywają z nim przygody, co pozwala zapomnieć o problemach i troskach, z którymi muszą się zmierzyć. Prowadzą dzięki temu podwójne życie. Poszukują świata, w którym chcieliby żyć, często uważając go za idealny. Zdaniem Alek Weki, „Pięknem w czytaniu jest to, że pozwala nam ono podróżować w sposób, którego nie da się pojąć”, natomiast Wisława Szymborska uznaje czytanie za „najpiękniejszą zabawę, jaką sobie ludzkość wymyśliła”. Nie musi więc to być zwykłe odkodowanie tekstu, a niepowtarzalne doświadczenie.
Książki mogą stanowić doskonałe źródło wiedzy zawartej w słownikach, podręcznikach czy encyklopediach. Wzbogacają nasze słownictwo, uczą poprawności językowej oraz czynią nas bardziej kulturalnymi ludźmi, pomimo że czasem podczas lektury nie zdajemy sobie z tego sprawy. Rozwijają również kreatywność, wyobraźnię, pamięć, koncentrację oraz skupienie, dlatego już od najmłodszych lat dzieci zachęcane są przez rodziców do znalezienia swojego ulubionego gatunku literackiego. Różne rodzaje publikacji są dostępne w formie papierowej, ale również w elektronicznej, co pozwala autorom dotrzeć do większej liczby odbiorców. Często zwracają uwagę na ważne, aktualne problemy. Nagłaśniają je i zmuszają do refleksji na ich temat, a my stajemy się bardziej świadomi otaczającego nas świata. Są czymś w rodzaju furtki otwierającej nowe, nieznane nam wcześniej drogi.
Świetną opcją są poradniki oraz biografie. Przybliżają postać innych osób, mogą nakierować czytelników na odpowiednie rozwiązania swoich problemów i podać rzeczywiste przykłady z życia innych, często znanych postaci. Czytając poradniki, szukamy ostoi i zrozumienia dla nas samych. Możemy wrócić do nich, kiedy poczujemy taką potrzebę. Książki przybierają wobec nas postać przyjaciela. Podczas czytania nigdy nie czuję się samotna, tak jakbym słuchała opowieści z ust drugiej osoby. Z doświadczenia wiem, że nie zastąpią nam drugiego człowieka, ponieważ w tej relacji jesteśmy tylko słuchaczami.
Mimo ogromnych korzyści i możliwości odbioru, czytanie wciąż nie zawsze jest chętnie wybieranym zajęciem, zarówno przez młodzież, jak i osoby dorosłe. Myślę, że istnieje wiele możliwości, aby taka sytuacja została zmieniona. Na co dzień możemy spotkać się z akcjami, reklamami lub spotami, które zachęcają społeczeństwo do poświęcenia swojego czasu na czytanie pisanych treści. Promują świeżo wydane bestsellery, ale również klasyczne powieści, zarówno polskie, jak i zagraniczne, przetłumaczone na nasz ojczysty język. Jako zafascynowana czytelniczka i wielbicielka powieści fantastycznych, staram się dawać dobry przykład i zarażać swoją pasją moich bliskich. Wierzę, że czytanie jest pożytecznym i korzystnym nawykiem, który należy rozwijać i pielęgnować od dzieciństwa, ponieważ może zaowocować w przyszłości.
tekst: Konstancja Lisiecka, klasa 1B
ilustracja: Julia Pater, klasa 1B