15 października uczniowie naszej Szkoły mieli okazję uczestniczyć w dwóch wykładach poprowadzonych przez panów Jerzego Organiściaka oraz Michała Sikucińskiego w ramach projektu „Ewangelickie dzieła diakonijne na Dolnym Śląsku dawniej i dzisiaj”, którego organizatorami było Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Jagiełły w Ząbkowicach Śląskich, Evangelisches Diakonissenmutterhaus Frankenstein oraz Starostwo Powiatowe w Ząbkowicach Śląskich. |
15 października uczniowie naszej Szkoły mieli okazję uczestniczyć w dwóch wykładach poprowadzonych przez panów Jerzego Organiściaka oraz Michała Sikucińskiego w ramach projektu „Ewangelickie dzieła diakonijne na Dolnym Śląsku dawniej i dzisiaj”, którego organizatorami było Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Jagiełły w Ząbkowicach Śląskich, Evangelisches Diakonissenmutterhaus Frankenstein oraz Starostwo Powiatowe w Ząbkowicach Śląskich.
Wykład okazał się wspaniałą i ubogacającą naszą wiedzę lekcją historii dotyczącą zamieszkiwanego przez nas regionu. Jej głównym tematem było powstanie i działalność Ewangelickiego Zakładu Diakonijnego w Ząbkowicach Śląskich do 1946 roku oraz praca Ewangelickiego Zakładu Diakonijnego w Wertheim. Mieliśmy możliwość lepiej poznać życie, religię i historię sióstr diakonis. Dowiedzieliśmy się, w jaki sposób ślady ich działalności zachowały się do czasów współczesnych oraz jak dzisiaj funkcjonuje Ewangelicki Zakład Diakonijny w Werheim.
17 października uczniowie z klasy IB wraz z przedstawicielami klas: 1a, 1c, 2b, 2c, 2d oraz 3a z opiekunkami panią Anną Grześków i panią Agnieszką Pochwatko wyruszyli do Świdnicy w celu zapoznania się z działalnością tamtejszej parafii ewangelicko-augsburskiej i diakonii. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od wizyty w największej, barokowej, drewnianej świątyni w Europie – Kościoła Pokoju w Świdnicy. Byliśmy pod ogromnym wrażeniem architektury oraz wystroju, który mogliśmy podziwiać, przebywając wewnątrz gmachu. Obiekt ten w 2001 r. został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Wraz z przewodnikiem uczestniczyliśmy w wycieczce obejmującej ważne i interesujące miejsca znajdujące się w Świdnicy. Mimo małej ilości czasu udało nam się poszerzyć naszą wiedzę oraz zostaliśmy zachęceni do dalszego poznawania historii otaczającego nas regionu. Zwiedzanie zakończyliśmy w Katedrze św. Jana i św. Wacława, która od 2004 r. pełni funkcję katedry diecezji świdnickiej, a w 2017 r. została wpisana na listę pomników historii.
Po wspólnym obiedzie wyruszyliśmy w drogę powrotną. Cieszymy się, że mieliśmy okazję bliżej przyjrzeć się działalności tamtejszej parafii ewangelicko-augsburskiej i diakonii. Podziwiana przez nas architektura oraz interesujące fakty dotyczące historii Świdnicy na długo pozostaną w naszej pamięci.
tekst: Konstancja Lisiecka, klasa 1B
foto: Wiktoria Brzęczek, klasa 2c i Martyna Klonowska, klasa 1B