Wzięliśmy udział w projekcji filmu „Piłsudski”, prezentowanego w Ząbkowickim Ośrodku Kultury 16 października 2019 r. |
Wzięliśmy udział w projekcji filmu „Piłsudski”, prezentowanego w Ząbkowickim Ośrodku Kultury 16 października 2019 r.
Film przedstawia biografię jednej z najsłynniejszych postaci historycznych Polski – Józefa Piłsudskiego: twórcę polskiej niepodległości, pierwszego marszałka Polski i człowieka, którego dzieje nadal interesują współczesnych.
Obraz w reżyserii Michała Rosy skupia się konkretnie na postaci marszałka, w którego bardzo umiejętnie i wiarygodnie wcielił się Borys Szyc. Na początku spotykamy Piłsudskiego w petersburskim szpitalu psychiatrycznym, do którego trafił po symulacji choroby. Po krótkim czasie ucieka z tego miejsca i w Polskiej Partii Socjalistycznej kontynuuje działania zmierzające do odzyskania niepodległości przez Polskę.
Poznajemy zasady działania Piłsudskiego i możemy obserwować jego konflikt na gruncie sposobów zdobywania wolności z innymi działaczami partii. Bohater filmu prezentuje idee aktywnego działania i zakłada Organizację Bojówkową PPS, która przeprowadza szereg akcji zbrojnych przeciw wpływowym Rosjanom i ich mieniu. W pamięć zapada wiele scen, m.in. epicki napad na pociąg czy otwarte przeciwstawienie się Rosjanom z hymnem PPS-u na ustach. Widz może skonfrontować się z takim typem działań, mając na uwadze jego skutki. Film nie przedstawia jednostronnie historii, lecz daje pole do samodzielnej interpretacji odbiorcy.
Dzieło porusza mniej znane wątki z życia Józefa Piłsudskiego, pomijając jego działalność w trakcie I wojny światowej, szybko przeskakując do 1918 roku. Zabytkowe filmy ukazujące wjazd marszałka do Warszawy przekonują widza o realizmie filmu i zgrabnie komponują się z dotychczasowym stylem oglądanego obrazu.
„Piłsudski” w ciekawy, niejednokrotnie zaskakujący sposób ukazuje powszechnie niezbyt znany okres dziejów marszałka i dzięki temu jest warty uwagi.
tekst: Łukasz Jednak, klasa 3b
źródło fotosów: Next Film – dystrybutor filmu