Rozw贸j nowoczesnejbiotechnologii jest w obecnych czasach bardzo szybki i pozwala na coraz dok艂adniejsz膮 analiz臋 r贸偶nych proces贸w biologicznych i lepsze zrozumienie ich przebiegu. |
Rozw贸j nowoczesnejbiotechnologii jest w obecnych czasach bardzo szybki i pozwala na coraz dok艂adniejsz膮 analiz臋 r贸偶nych proces贸w biologicznych i lepsze zrozumienie ich przebiegu. Aby wi臋cej dowiedzie膰 si臋 o tajnikach nauki, kt贸ra bada organizmy na poziomie molekularnym, 23 wrze艣nia br. udali艣my si臋 (tj.klasa 2a biologiczno-chemiczna wraz z klas膮 1c ratowniczo-sportow膮 pod opiek膮 pani Reginy Bigo艣, pani Katarzyny Naporyoraz pani Ma艂gorzaty Maj)na zaj臋cia laboratoryjne i wyk艂ady z zakresu immunologii w ramach DFN we Wroc艂awiu.
Niekt贸rzy z nas po raz pierwszy odwiedzili wy偶sze uczelnie we Wroc艂awiu: Instytut Immunologii i Terapii Do艣wiadczalnej PAN oraz Uniwersytet Ekonomiczny, gdzie wys艂uchali艣my wyk艂adu 鈥炁粂wienie wspieraj膮ce terapi臋 tr膮dziku u m艂odzie偶y鈥, przeprowadzonego przez dr hab.in偶. Zuzann臋 Goluch. Dowiedzieli艣my si臋 o przyczynach powstawania bardzo powszechnej choroby sk贸ry u m艂odzie偶y oraz o praktycznych sposobachjak sobie z nimi radzi膰 oraz jak膮 stosowa膰 diet臋, aby organizm funkcjonowa艂 prawid艂owo w tak m艂odym wieku.
Druga cz臋艣膰 dotyczy艂a zaj臋膰 laboratoryjnych w grupach w Instytucie Immunologii i Terapii Do艣wiadczalnej PAN.
Jeden z temat贸w zaj臋膰 brmia艂: 鈥濲ak zidentyfikowa膰 kom贸rki bez u偶ycia mikroskopu?鈥. Poznali艣my sposoby identyfikacji kom贸rekza pomoc膮 cytometrii przep艂ywowej oraz fluorescencji.Ta metoda laboratoryjna wykorzystywana jest w badaniach naukowych i w diagnostyce klinicznej. Umo偶liwia ona przede wszystkim ocen臋 wielko艣ci,intensywno艣ci zabarwienia i fluorescencji badanych kom贸rek. Obserwowali艣my kom贸rki emituj膮ce 艣wiat艂o, kt贸re wcze艣niej poddane by艂y dzia艂aniu czynnik贸w fluorescencyjnych.
Prezentacja by艂a bardzo interesuj膮ca i mogli艣my poszerzy膰 nasz膮 wiedz臋 na temat tych zjawisk fizycznych.
Wyk艂ad dotycz膮cy 鈥濼echnicznych mo偶liwo艣ci chromatografii cieczowej wysokoci艣nieniowej鈥 by艂 r贸wnie偶 bardzo ciekawy. Metoda ta jest stosowana w analizie zar贸wno chemicznej, farmaceutycznej, jak i toksykologicznej. Znajduje r贸wnie偶 zastosowanie mi臋dzy innymi w analizie zwi膮zk贸w wielocz膮steczkowych, takich jak bia艂ka czy oligosacharydy, a tak偶e w analizie zwi膮zk贸w wysokowrz膮cych i termolabilnych, np. nukleotyd贸w i w臋glowodor贸w.
Mogli艣my na w艂asne oczy obejrze膰, jak dzia艂a sprz臋t wykorzystywany w tej metodzie badawczej. Jako ciekawostk臋 zobaczyli艣my tak偶e starsz膮 wersj臋 chromatografu, kt贸ry wcze艣niej jedn膮 analiz臋 przeprowadza艂 ponad 20 godzin. W por贸wnaniu do dzisiejszego, nowocze艣niejszego sprz臋tu, kt贸ry wykonywa艂 ca艂y proces w zaledwie kilkana艣cie minut, by艂a to ogromna r贸偶nica.
Uwa偶amy, 偶e warto uczestniczy膰 w tego typu wyk艂adach i zaj臋ciach. Dzi臋ki nim mo偶na dowiedzie膰 si臋 wielu interesuj膮cych rzeczy, o kt贸rych by膰 mo偶e nawet nie mieli艣my poj臋cia, a zobaczenie czego艣 na w艂asne oczy jest nie tylko o wiele bardziej ciekawe, ale r贸wnie偶 prostsze do zrozumienia.
Tekst: Marcelina B膮k, Aleksandra Bodnar, Mariola Grajny, kl. 2a
Zdj臋cia: pani Regina Bigo艣, pani Katarzyna Napora