Dotychczas miałam okazję brać udział w kilku spotkaniach autorskich, jednak odwiedziny pisarza Łukasza Przelaskowskiego „Strzelby” w Bibliotece Pedagogicznej w Ząbkowicach Śląskich 9 maja 2019 r. wywarły na mnie szczególne wrażenie ze względu na niesamowitą wyobraźnię autora, jego otwartość i atmosferę, jaką tworzy. |
Dotychczas miałam okazję brać udział w kilku spotkaniach autorskich, jednak odwiedziny pisarza Łukasza Przelaskowskiego „Strzelby” w Bibliotece Pedagogicznej w Ząbkowicach Śląskich 9 maja 2019 r. wywarły na mnie szczególne wrażenie ze względu na niesamowitą wyobraźnię autora, jego otwartość i atmosferę, jaką tworzy.
Pisarz pochodzi z Kamiennej Góry, na stałe mieszka w Holandii, ale często odwiedza Ziemię Ząbkowicką, gdyż ma do niej sentyment. Wydał powieść przygodowąz elementami fantastyki pt. „Przygody Borwara. Potomek rodu Atlantis”. Książka jest przepełniona emocjonującą walką, poszukiwaniami i różnymi zwrotami akcji, a także niesamowitymi stworzeniami. Łukasz Przelaskowski sprawnie łączy opisy prawdziwych miejsc czy wydarzeń z fikcyjnymi. Akcja rozpoczyna się we wrocławskim ZOO, w mieście pojawiają się wilkołaki i wampiry. Pierwszy tom „Przygód Borwara” to idealna lektura dla osób, które lubią nietuzinkowych bohaterów, wartką akcję oraz połączenie świata realistycznego z fantastycznym. Odnajdziemy tu także wątki historyczne, np. katastrofę smoleńską.
Dla czytelnika możliwość bezpośredniego kontaktu z pisarzem jest zawsze cennym doświadczeniem, dla mnie spotkanie z Łukaszem Przelaskowskim było niecodzienne, unowocześnione. Przedstawienie książki, procesu powstawania, inspiracji autorskich odbyło się przy wykorzystaniu prezentacji multimedialnej, przygotowanej z ponad 40 slajdów. Oprócz ciekawostek dotyczących powieści usłyszeć można było historie związane z życiem za granicą, np. uprzejmością i tolerancją, jaką emanują tam ludzie.
Z kolejnego spotkania autorskiego przygotowanego przez panią Elżbietę Horowską w ramach przedsięwzięć podejmowanych przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich w Ząbkowicach Śląskich wyszłam z poszerzoną wiedzą na temat kosmosu, fantastycznych stworzeń, a nawet mitów. Pamiątką tego dnia pozostanie osobisty wpis w książce wraz z życzeniami od Pisarza.
tekst: Daria Lichocka, klasa 2b
foto: pani Elżbieta Horowska, Biblioteka Pedagogiczna w Ząbkowicach Śląskich