KOMPLEKS KOPERNIKA I HISTORIA PEWNEGO SZPIEGA… CZYLI NOWOŚCI W BIBLIOTECE SZKOLNEJ
Dodane przez Administrator dnia Luty 23 2019 09:53:07

Zapraszam do zapoznania się z kolejnymi nowościami w naszej bibliotece! Tym razem przedstawię dwie książki – bardzo różnorodne, ale tym bardziej interesujące. Nie rekomenduję dziś co prawda powieści „do poczytania”, ale przecież ciekawe są także książki popularnonaukowe czy biografie.*yes*

Czytaj więcej...

Rozszerzona zawartość newsa

Zapraszam do zapoznania się z kolejnymi nowościami w naszej bibliotece! Tym razem przedstawię dwie książki – bardzo różnorodne, ale tym bardziej interesujące. Nie rekomenduję dziś co prawda powieści „do poczytania”, ale przecież ciekawe są także książki popularnonaukowe czy biografie.*yes*

Caleb Schaff „Kompleks Kopernika”
Jeśli lubicie zastanawiać się nad początkiem i sensem naszego istnienia we wszechświecie – to na pewno propozycja dla Was! Książka „prowadzi” czytelnika przez biologię, fizykę, chemię do astronomii. Kim jesteśmy? Czy istnieje życie gdzieś w Kosmosie? Jaka jest nasza rola we Wszechświecie? – na te i inne pytania Caleb Schaff szuka odpowiedzi.
„(…) to książka o poszukiwaniu odpowiedzi na pytania, które ludzkość zadaje sobie niemal od zarania dziejów. Jakie jest miejsce Ziemi we Wszechświecie? Czy jesteśmy w Kosmosie sami? Czy jesteśmy ważni i wyjątkowi, czy całkiem nieistotni? Rozpoczynając od kopernikańskiej wizji Wszechświata, zgodnie z którą Ziemia i zamieszkujący ją ludzie nie zajmują uprzywilejowanej pozycji w przestrzeni kosmicznej, autor konsekwentnie kreśli obraz przemian, jakim podlegały poglądy na budowę Wszechświata. W błyskotliwy i przekonujący sposób opisuje ewolucję świadomości człowieka na temat jego miejsca w Kosmosie. Przywołując alternatywną wobec zasady kopernikańskiej ideę, nazywaną zasadą antropiczną, analizuje argumenty obu stron, odwołuje się przy tym do wyników najnowszych badań Wszechświata. Czy w odległych układach planetarnych może istnieć życie? Czy jesteśmy coraz bliżej znalezienia odpowiedzi na podstawowe pytania dotyczące naszego istnienia? Która wizja świata zyskuje na znaczeniu, kopernikańska czy antropiczna? A może czas na zupełnie nową zasadę? Piękna i klarowna książka. Po jej przeczytaniu nie będziecie już tacy sami.”

„The Guardian”[źródło: http://www.proszynski.pl/]



Polecam!
Teraz książka zupełnie inna – znakomita biografia, którą mogę polecić każdemu miłośnikowi najnowszej historii!

Benjamin Weiser „Ryszard Kukliński. Życie ściśle tajne.”
Benjamin Weiser przed jej napisaniem 12 lat badał archiwa CIA. Z Ryszardem Kuklińskim spotkał się w tajemnicy i w 1992 roku przeprowadził z pułkownikiemwywiad-rzekę. Według Weisera Kukliński jest bohaterem, który przyczynił się do zdemontowania sowieckiej machiny militarnej, narażając przy tym własne życie. Wypowiedzi pułkownika autor weryfikował m.in. w rozmowach z wieloma oficerami CIA. Benjamin Weiser rozmawiał także z generałami: Jaruzelskim, Kiszczakiem i Siwickim. Książka zawiera wiele nigdy wcześniej nieujawnionych szczegółów dotyczących działalności CIA. Pokazuje, jak ważne są źródła osobowe i praca, poświęcenie ludzi dla powodzenia tajnych misji.
Książka jest wciągająca, przedstawia historię pułkownika w sposób ciekawy i na pewno jest warta przeczytania przez wszystkich, którzy interesują sięwspółczesnością, a przede wszystkim lubią być zorientowani w tym, co się wokół nich dzieje. Zbigniew Brzeziński – polsko-amerykański politolog i sowietolog tak rekomenduje książkę: „Niezwykła opowieść o jednym z najbardziej fascynujących epizodów „zimnej wojny”… czyta się jak powieści z Jamesem Bondem, ale to nie jest fikcja.”
Natomiast Jan Nowak-Jeziorański – polski polityk i politolog, dziennikarz, działacz społeczny, a także wieloletni dyrektor Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa – tak pisze o Ryszardzie Kuklińskim: „(…) ocalił kraj od najgorszego. Zapłacił za to bardzo wysoką cenę. Szkoda, że Polacy nigdy nie poznali go bliżej, tak jak ja. To była jego tragedia, przeżywana bardzo boleśnie. Wierzył w siebie i w to, co czynił. Miał świadomość swoich intencji, ryzyka i poświęcenia, jakie towarzyszyło jego działaniom.”

[źródło cytatów: http//www.swiatksiazki.pl]



Polecam!
Zapraszam również do samodzielnego wyszukiwania potrzebnych książek: bezpośrednio w bibliotece, gdzie czeka na Was kącik „Przeczytaj mnie” z nowościami, a także cały księgozbiór oraz na stronie:
www.zabkowicesl-lo.sowa.pl z katalogami zbiorównaszej biblioteki(lub dostęp: KATALOGI ZBIORÓW w zakładce BIBLIOTEKA na stronie szkoły).
Zapraszam także do udziału w warsztatach filozoficznych, recytatorskich, czytelniczych np.: „Mapy myśli – czyli sposób nielinearnego notowania i uczenia się”,„Kurs szybkiego czytania”, „Jak się uczyć – metody skutecznego uczenia się i zapamiętywania” czy w zajęciach: „Zasady sporządzania opisów bibliograficznych i przypisów” – organizowanych w bibliotece!
Zapraszam do Waszej biblioteki *yes*
Już wkrótce zaprezentuję kolejne nowości, które znaleźć można na półkach w szkolnej bibliotece.

Tekst: pani Agnieszka Felka