XXI DOLNOŚLĄSKI FESTIWAL W LICZBACH
Dodane przez Administrator dnia Listopad 19 2018 11:05:09

„Stało się! Zakończyliśmy XXI edycję Dolnośląskiego Festiwalu Nauki pod hasłem „1918 – 2018”. Przez ostatnie dwadzieścia jeden lat zachęcamy do obcowania z nauką. Festiwal organizowany jest z myślą o wszystkich tych, którzy pragną wspiąć się na Mont Everest wiedzy oraz chcą być z nauką za pan brat.

Czytaj więcej...

Rozszerzona zawartość newsa

„Stało się! Zakończyliśmy XXI edycję Dolnośląskiego Festiwalu Nauki pod hasłem „1918 – 2018”. Przez ostatnie dwadzieścia jeden lat zachęcamy do obcowania z nauką. Festiwal organizowany jest z myślą o wszystkich tych, którzy pragną wspiąć się na Mont Everest wiedzy oraz chcą być z nauką za pan brat.

DFN nie uznaje podziałów, bo jeśli chodzi o naukę, wszyscy powinniśmy się wspierać. DFN przygotowuje 11 wrocławskich uczelni wyższych, 2 instytuty PAN oraz ok. 100 współorganizatorów. Prócz edycji stacjonarnej we Wrocławiu to największe w Polsce święto nauki odbywa się również w dziesięciu miastach regionu: Legnicy, Bystrzycy Kłodzkiej, Jeleniej Górze, Wałbrzychu, Głogowie, Lubinie, Zgorzelcu, Bolesławcu, Ząbkowicach Śląskich oraz Dzierżoniowie. W regionie zrealizowaliśmy w sumie 630 imprez, natomiast w samym Wrocławiu było ich aż 901. DFN uwydatnia wspaniałą cechę nauki – jest ona dostępna dla każdego, bez względu na wiek, stan posiadania, płeć itd. Każdy może skorzystać z bogatej oferty imprez (w tym roku było ich 1531!)” – napisał prof. dr hab. Tadeusz Dobosz, Środowiskowy Koordynator Dolnośląskiego Festiwalu Nauki.

XXI Dolnośląski Festiwal Nauki na Ziemi Ząbkowickiej to ogromne i prestiżowe przedsięwzięcie, zarówno pod względem organizacyjnym, jak i logistycznym. Przygotowano 63 imprezy festiwalowe o różnorodnym charakterze – wykłady, pokazy, warsztaty, laboratoria, wycieczki, konkursy (108 różnych zajęć), a prowadziły je 82 osoby. Prezentacje odbywały się w 12 lokalizacjach (4 w Ząbkowicach Śl., 3 w Ziębicach, 5 w Janowcu). Gdyby policzyć uczestników każdej z imprez, otrzymalibyśmy niebagatelną liczbę ok. 6000 osób! Realizacja tak dużego i pięknego przedsięwzięcia nie byłaby możliwa, gdyby nie pomoc, zaangażowanie współorganizatorów, sponsorów i wolontariuszy.

Za stworzenie wspaniałej festiwalowej atmosfery i wszelką pomoc pragnę podziękować panu Tomaszowi Błauciakowi – dyrektorowi LO, pani Marioli Hajduk – wicedyrektor LO, nauczycielom i pracownikom naszego Liceum. Szczególne podziękowania kieruję do pani Reginy Bigoś za wsparcie i wielkie zaangażowanie przy organizacji kolejnej edycji DFN w Ząbkowicach Śl. oraz pani Magdaleny Kotowicz za podjęcie wraz z grupą uczniów trudu redakcji gazety festiwalowej. W imieniu własnym, jak i prowadzących zajęcia serdecznie dziękuję również grupie wolontariuszy zajmujących się zarówno sprawami technicznymi, jak i obsługujących „kawiarenkę” festiwalową. Wszyscy wykładowcy podkreślali miłe i ciepłe przyjęcie w naszej szkole.

W przygotowanie tego największego na Dolnym Śląsku święta nauki obok uczelni wyższych i instytucji naukowych zaangażowało się wiele osób, instytucji i organizacji: Starostwo Powiatowe w Ząbkowicach Śl., Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Jagiełły w Ząbkowicach Śl., Urząd Miejski w Ząbkowicach Śl., Ząbkowicki Ośrodek Kultury, Zespół Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Ząbkowicach Śl., Publiczne Gimnazjum Nr 1 w Ząbkowicach Śl., Szkoła Podstawowa Nr 1 w Ząbkowicach Śl., Ziębicka Inicjatywa Obywatelska, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Hipolita Cegielskiego w Ziębicach, Urząd Miejski w Ziębicach, Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego w Ziębicach, Grupa Odnowy Wsi Janowiec (Joanna Tofel, Agnieszka Kornaś i in.), Urząd Miejski w Bardzie, Pracownia Ceramiczna „JANOWCZARNIA” w Janowcu (Aleksandra Sypiańska), Europejskie Stowarzyszenie Ekologów, Gospodarstwo Agroturystyczne „DOM POD SŁOŃCEM” w Janowcu (Katarzyna Grabań) oraz 7 przewodników i instruktorów z różnych dziedzin.
Nasze działania wsparli finansowo: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, Powiat Ząbkowicki oraz Gmina Bardo.

Dziękuję jeszcze raz wszystkim za wspaniałą naukową przygodę i ...
do zobaczenia za rok na kolejnym FESTIWALU NAUKI

Koordynator DFN w Ząbkowicach Śl.
dr inż. Barbara Mianowska

foto: uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Ząbkowicach Śląskich