24 kwietnia 2018 r. w bibliotece szkolnej odbyło się uroczyste wręczenie nagród Uczestnikom II edycji konkursu czytelniczego „Książki nie gryzą – zareklamuj ulubioną książkę”. |
24 kwietnia 2018 r. w bibliotece szkolnej odbyło się uroczyste wręczenie nagród Uczestnikom II edycji konkursu czytelniczego „Książki nie gryzą – zareklamuj ulubioną książkę”.
Konkurs zorganizowała biblioteka szkolna, a prace można było składać do 12 kwietnia. Każdy, kto chciał podzielić się z innymi swoją ulubioną książką, mógł przygotować w dowolnej formie pracę – mogły to być tradycyjne recenzje, „zachętki” do czytania, zapowiedzi wydawnicze, ale też formy graficzne: plakaty, pocztówki literackie, komiksy, a nawet spoty reklamowe czy filmiki zapowiadające książkę. Tych ostatnich wprawdzie zabrakło wśród prac, jakie wpłynęły na konkurs, jednak te, które otrzymaliśmy, były bardzo ciekawe.
13 kwietnia 2018 r. jury w składzie: Panie: Jolanta Depczyńska, Magdalena Kotowicz, Urszula Zachara i Magdalena Halikowska – przyznało miejsca i nagrody, co wcale nie było łatwe, gdyż dzieła były bardzo ciekawe i różnorodne, znalazł się też autorski wiersz...
Na uroczyste wręczenie nagród zaproszone zostały, oprócz rzecz jasna Uczestników, Pani Jolanta Depczyńska jako przedstawicielka jury oraz Pani Bożena Wójcicka jako Przewodnicząca i reprezentantka Rady Rodziców. Pani Bożena Wójcicka ufundowała nagrody książkowe w konkursie, za co Jej i Radzie Rodziców serdecznie dziękuję! Na ręce Przewodniczącej Rady Rodziców złożyłam, jako skromny wyraz podziękowania, pamiątkowy dyplom. W ten sposób Rada Rodziców aktywnie włączyła się w promowanie czytelnictwa wśród Uczniów naszego Liceum, wyrażając zrozumienie, jak bardzo czytanie wzbogaca człowieka, co jest szczególnie ważne dla młodzieży! Pani Bożena Wójcicka przygotowała także róże dla każdego Uczestnika konkursu i dla mnie , czym bezpośrednio nawiązała do obchodzonego dzień wcześniej, 23 kwietnia, Światowego Dnia Książki – tego dnia czytelnicy odwiedzający biblioteki otrzymują właśnie róże. Był to naprawdę bardzo miły gest!
Zarówno Pani Jolanta Depczyńska, jak i Pani Bożena Wójcicka zabrały głos. Pani Jolanta Depczyńska podkreśliła, jak cenną cechą każdego myślącego człowieka jest czytanie i tym bardziej cieszy udział Uczniów w konkursie poświęconym właśnie książkom. Wspomniała też, że można nie tylko czytać, ale i napisać książkę, do czego również zachęcała – nie tylko Uczestników konkursu, ale i Uczniów klasy IIb zaproszonych niejako „na widownię”.
Pani Jolanta Depczyńska zacytowała Olgę Tokarczuk: „Coś, o czym się nie mówi, przestaje istnieć. Oto jak wielka jest siła słowa: tam, gdzie go zabraknie, znika świat.” (Olga Tokarczuk, „Księgi Jakubowe”)
Chciałabym także przytoczyć fragment wiersza „Nadzieja” Noblisty Czesława Miłosza:
„Niektórzy mówią, że nas oko łudzi
I że nic nie ma, tylko się wydaje,
Ale ci właśnie nie mają nadziei.
Myślą, że kiedy człowiek się odwróci,
Cały świat za nim zaraz być przestaje,
Jakby porwały go ręce złodziei.”
Zatem czytajmy słowa, które budują nasz świat i nie pozwólmy, by przestał istnieć. Nazywajmy słowami to, co nas otacza, piszmy dla innych i utrwalajmy nasze przeżycia, uczucia i emocje!
Pani Bożena Wójcicka podziękowała Uczestnikom za udział w konkursie czytelniczym. Podkreśliła również, że dobrze, aby takie konkursy były organizowane, ponieważ każdy sposób zachęcania do czytania jest cenny, a nic tak nie rozwija i nie wzbogaca człowieka jak właśnie czytanie książek. Zalety wynikające z czytania dla każdego człowieka są bezcenne – rozwijanie wyobraźni, poszerzanie słownictwa i wiedzy czy po prostu mile spędzony czas.
Nastąpił najprzyjemniejszy moment spotkania – rozdanie nagród!
W II edycji konkursu czytelniczego „Książki nie gryzą – zareklamuj ulubioną książkę” jury przyznało nagrody następującym uczniom:
I miejsce ex aequo zajęły:
Uczennica klasy IIIe Marta Kępińska oraz Uczennica klasy IIa Agnieszka Jarosz
II miejsce ex aequo zajęły:
Uczennice z klasy Ic: Wiktoria Jaskowiak oraz Anna Jarosz
III miejsce ex aequo zajęli:
Uczennica z klasy Id Ewa Trębacz oraz Uczeń z klasy IIa Mikołaj Zapotoczny
Wszyscy Uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy oraz nagrody książkowe. Dodatkową atrakcją, ale i próbą kształtowania nawyków i ukazania przyjemności ze „szperania” w księgarniach, było samodzielne wyszukiwanie przez Uczestników konkursu i wybór nagród książkowych w lokalnej księgarni.
Dodatkowo – „od siebie” – Pani Jolanta Depczyńska wręczyła dwie nagrody specjalne: Ewie Trębacz za wielką wrażliwość poetycką i jako zachętę do dalszego tworzenia oraz Wiktorii Jaskowiak za wysiłek włożony w przygotowanie bardzo ciekawej pracy.
Nagrodzone prace prezentujemy na zdjęciach. Można je również podziwiać w bibliotece. Zapraszam!
Wszystkim Uczestnikom konkursu serdecznie gratuluję! Mam też nadzieję, że w przyszłym roku jeszcze więcej Uczniów weźmie udział w III edycji konkursu, udowadniając, że warto czytać.
tekst: pani Agnieszka Felka
foto: Filip Zielonka, klasa IIb