Niemiecki to język urzędowy w Niemczech, Austrii, Belgii, Liechtensteinie, Luksemburgu oraz w Szwajcarii. Za ojczysty uważa go ponad 105 mln ludzi na całym świecie. |
Niemiecki to język urzędowy w Niemczech, Austrii, Belgii, Liechtensteinie, Luksemburgu oraz w Szwajcarii. Za ojczysty uważa go ponad 105 mln ludzi na całym świecie.
W nauce niemieckiego może pomóc wcześniejsza znajomość angielskiego, gdyż wywodzą się one z tej samej rodziny języków germańskich. Osobom, które opanowały już jeden język obcy, nauka kolejnego przychodzi łatwiej.Ze względu na bliskość geograficzną oraz powiązania gospodarcze naszego kraju i Niemiec, posługiwanie się językiem niemieckim to pożądana przez pracodawców umiejętność.
Inną okazją do wykorzystania znajomości języka niemieckiego jest udział uczniów w międzynarodowych projektach. W kwietniu br. uczniowie z naszej szkoły: Kacper Krupiński, Michał Ragan z klasy 1d, Tomek Kulis i Paweł Kułaczkowski z klasy 1c pod opieką nauczycielki języka niemieckiego pani Reginy Bigoś wzięli udział w polsko-niemieckiej wymianie młodzieży ze szkołą średnią w Bad Mergentheim na terenie Badenii-Wirtembergii.
Współpraca pomiędzy niemiecką szkołą Kaufmännische-Schule a polskimi szkołami ZSP w Ziębicach i ZSZ w Ząbkowicach Śląskich trwa już 10 lat, a w tym roku zaproszenie otrzymało nasze Liceum Ogólnokształcące.
Wyruszyliśmy w nocy w piątek 13 kwietnia, w drodze do Niemiec poznaliśmy swoich rówieśników z innych szkół ponadgimnazjalnych powiatu ząbkowickiego i tak samo szybko nawiązaliśmy kontakt z młodzieżą niemiecką, gdyż przed wyjazdem dostaliśmy adresy mailowe naszych partnerów. Bardzo przydały się wszelkie umiejętności z zakresu języka niemieckiego i angielskiego, dały nam dużą swobodę i satysfakcję, gdyż nie mieliśmy żadnych barier komunikacyjnych.
Naprawdę warto uczyć się języków obcych!
Po pierwszym spotkaniu w niemieckiej szkole i wspólnie spędzonym wieczorze przyszedł czas w kolejnym już dniu na integracyjny udział w biegu ulicami miasta Bad Mergentheim, a przy tej okazji mogliśmy poznać centrum i okoliczny park zdrojowy w tym kurorcie.
W niedzielę czas był również przeznaczony na pobyt w rodzinach naszych gospodarzy, niektórzy z nas zwiedzili najbliższe okolice, odpoczywali w miejskim basenie lub w parku dla dzikich zwierząt obserwowali w porze karmienia takie zwierzęta, jak: niedźwiedź brunatny, rysie, wilki, sępy, wydry, zwierzęta hodowlane: kozy, owce, bydło oraz synantropijne – związane z człowiekiem: myszy, szczury i inne.
Po tak ciekawie spędzonym weekendzie odbyło się w poniedziałek oficjalne powitanie nas w szkole, w którym uczestniczyli: dyrektor szkoły Kaufmännische-Schule-Bad-Mergentheim Wilhelm Ehrenfried, nauczyciele opiekunowie z Niemiec MatthiasGőtzelmann, Michael Geidl, przedstawiciele Powiatu Main-Tauber, nauczyciele z Polski p. Regina Bigoś i p. Monika Zator, uczniowie z wymiany polsko- niemieckiej z ZSP z Ziębic, ZSZ z Ząbkowic Śląskich oraz czterech uczniów z naszego Liceum Ogólnokształcącego.
We wtorek (17.05.2018r.) zwiedziliśmy nowoczesny Zakład Würth, w którym zobaczyliśmy, jak odbywa się logistyka różnych towarów i współpraca z innymi zakładami w Europie i na Świecie. Zostaliśmy bardzo serdecznie przywitani, ugoszczeni, na koniec spotkania każdy uczestnik wymiany otrzymał w prezencie laptop. Takiej miłej niespodzianki nikt z nas się nie spodziewał!!!
Po powrocie do centrum miasta Bad Mergentheim uczestniczyliśmy w zawodach w mini-golfa.
W środę odbyła się wycieczka do Würzburga. Jest to miejscowość położona już na terenie Bawarii, miasto uniwersyteckie, siedziba arcybiskupów z rezydencją i twierdzą górującą nad miastem położonymi nad rzeką Main. Rezydencja słynie z bogato zdobionych wnętrz. Na szczególną uwagę zasługuje główna klatka schodowa z największym na świecie malowidłem autorstwa włoskiego malarza Giovanniego Battisty Tiepolo. Pałac otaczają ogrody w stylu barokowym. Rezydencja uległa znacznemu zniszczeniu podczas drugiej wojny światowej, a jej odbudowa trwała do 1987.W 1981 rezydencja w Würzburgu wraz z otaczającymi ją ogrodami została wpisana na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO.Wspaniałą uczta dla nas było zwiedzanie nie tylko Starego Miasta, ale przede wszystkim pobyt w ogrodach właśnie w czasie wiosennego kwitnienia.
Przedostatni dzień spędziliśmy w zakładzie dla niepełnosprawnych, którzy albo uczą się zawodu, albo już pracują. Zobaczyliśmy, jak ważną rolę pełnią oni w społeczeństwie oraz jakie wsparcie otrzymują od państwa.
I nadszedł czas odjazdu, w piątek z rana przed rozpoczęciem lekcji nasze koleżanki i koledzy pożegnali się z nami na placu przed szkołą.Ciężko było odjeżdżać, zostały piękne wspomnienia wspólnie przeżytego czasu, ale również radość, że niedługo się znowu zobaczymy, tym razem u nas w Polsce – od 10 do 17 maja 2018r.
Już teraz wiecie, dlaczego warto uczyć się języków obcych!
tekst: Tomasz Kulis kl.1c
foto: Regina Bigoś, Kacker Krupiński kl. 1d