29 listopada br. kolejna grupa ścisłych umysłów miała przyjemność uczestniczyć w warsztatach na Politechnice Wrocławskiej zorganizowanych w ramach Dolnośląskich Małych Grantów. |
29 listopada br. kolejna grupa ścisłych umysłów miała przyjemność uczestniczyć w warsztatach na Politechnice Wrocławskiej zorganizowanych w ramach Dolnośląskich Małych Grantów. Tym razem piętnastu uczniów z klasy IIa i IIc pod opieką pani Jolanty Maziarz z zaciekawieniem słuchało wykładu dr. inż. Krzysztofa Chrapka, a następnie pod jego czujnym okiem uczyło się programowania robota przemysłowego. Spotkanie trwało ok. 5 godzin, w czasie których zostaliśmy wprowadzeni do świata sterowania mechanizmem robota.
Zanim przeszliÅ›my do praktyki, potrzebna nam byÅ‚a wiedza na temat podstawowej budowy robota, jego funkcji czy doboru napÄ™dów w zależnoÅ›ci od geometrii i rodzaju robota. Dr inż. Krzysztof Chrapek jasno przedstawiÅ‚ nam wyżej wymienione zagadnienia, dziÄ™ki czemu przyszedÅ‚ czas na zaprojektowanie wÅ‚asnej maszyny. Tematyka projektów byÅ‚a różnorodna – poczÄ…wszy od robota pielÄ™gnujÄ…cego paznokcie, myjÄ…cego okna, malujÄ…cego trampki, a skoÅ„czywszy na robocie zbierajÄ…cym na tacÄ™. Bujna wyobraźnia naszych uczniów Å›wiadczy o ich kreatywnoÅ›ci i chÄ™ci rozwoju, a także o dążeniu do sprawiania życia coraz Å‚atwiejszym i praktyczniejszym.
Punktem kulminacyjnym środowego spotkania była współpraca z prawdziwymi robotami przemysłowymi. Naszym zadaniem było ustalenie programu w taki sposób, aby robot wykonał polecone przez nas zadanie. Dzięki wcześniej zdobytym informacjom na temat programowania praca przebiegła bez komplikacji, a jej efekty znacząco świadczyły o naszym skupieniu podczas wykładu.
To byÅ‚ pierwszy raz, kiedy mieliÅ›my okazjÄ™ skonfrontować siÄ™ z mechanizmem robota od podstaw. Spotkanie przerosÅ‚o oczekiwania wiÄ™kszoÅ›ci z nas, a to tylko dziÄ™ki charyzmatycznemu i pozytywnie nastawionemu wykÅ‚adowcy – dr. inż. Krzysztofowi Chrapkowi, który sprawiÅ‚, że robotyka staÅ‚a siÄ™ punktem naszego zainteresowania. Dlatego mamy nadziejÄ™, że nie byÅ‚o to ostatnie szkolenie w tej dziedzinie.
Zachęceni przez prowadzącego informacjami o uczelni, jej wydziałach i budynkach, liczbie pracowników oraz studentów, a także radami, czym się kierować w wyborze studiów, na pewno rozważymy w przyszłym roku Politechnikę Wrocławską jako kolejny etapu kształcenia.
Tekst: Aleksandra Bielas, kl.IIc
Foto: Natalia KÅ‚ysz i Agnieszka Kurowska, kl. IIc