Od roku szkolnego 2004/05 Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego, współpracując z Fundacją Matematyki Wrocławskiej i Stowarzyszeniem Lingwistyki Rekreacyjnej, organizuje ogólnopolskie eliminacje do Międzynarodowej Olimpiady Lingwistycznej. |
Od roku szkolnego 2004/05 Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego, współpracując z Fundacją Matematyki Wrocławskiej i Stowarzyszeniem Lingwistyki Rekreacyjnej, organizuje ogólnopolskie eliminacje do Międzynarodowej Olimpiady Lingwistycznej.
W kolejności powstania jest ona dziewiątą z 12 międzynarodowych olimpiad naukowych dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Od roku szkolnego 2008/09 znajduje się w spisie olimpiad ogólnokształcących zamawianych i dotowanych przez MEN. Krajowe eliminacje do MOL odbywają się pod nazwą OLIMPIADA LINGWISTYKI MATEMATYCZNEJ i są trójstopniowe. Zwycięzcy finału przeprowadzanego w Instytucie Matematyki Uniwersytetu Wrocławskiego, po wzięciu udziału w specjalnych przygotowaniach merytorycznych pod kierunkiem organizatorów, mają możliwość reprezentowania Polski w Międzynarodowej Olimpiadzie. Tytuł finalisty Olimpiady Lingwistyki Matematycznej daje również maksymalną punktację w rekrutacji na niektóre kierunki studiów na Uniwersytecie Warszawskim.
9 listopada 2017 roku po raz pierwszy w historii naszego Liceum odbyły się eliminacje etapu szkolnego XVI Międzynarodowej Olimpiady Lingwistycznej, do których przystąpiło 38 uczniów.
Zadania okazały się niezłymi łamigłówkami dla uczestników. Mieli ogromne pole do popisu Podajemy przykładowe polecenia:
Oto trzy liczebniki w języku mangarewa:
179 = rua varu takau iva,
347 = ‘a varu paua ‘itu,
503 = ono varu paua toru
oraz zapisane w mangarewie liczby 256, 412, 604 i 761 w przypadkowej kolejności:
a = ‘itu varu tataua ‘a
b = iva varu tataua ta’i
c = rima varu takau rua
d = toru varu takau ono
Zapisz cyframi liczby: a = …………, b = …………, c = …………, d = …………
oraz: rua varu paua rua = ………… iva varu paua rima = …………
Zapisz w mangarewie liczby: 333=……………………… 526 = …………………..
Kto chciałby popróbować swoich sił, wszystkie zadania etapu szkolnego znajdzie tutaj:
http://math.uni.wroc.pl/fmw/sites/default/files/upload_attach/etap%20szkolny%2C%20z%20odpowiedziami%20i%20schematem%20oceniania%202017-2018.pdf
W naszym Liceum najlepsi okazali się: Wojciech Strycharczyk (IIc), Dominika Pakuła (IIa), Julia Glina (Id), Katarzyna Siembab (Ic), Mikołaj Zapotoczny (IIa), Michał Kornafel (IIId), Jakub Trojnar (IIc), Witold Podraza (Id) i Kacper Krupiński (Id).
Po próbie rozwiązania zadań pozostało czekać na listę zakwalifikowanych do zawodów II stopnia, która zostanie opublikowana 10 stycznia 2018 roku.
tekst: Ewa Trębacz, kl. Id
foto: Filip Zielonka, kl. IIb