Tajemnice języków: pukapuka, marsjańskiego i mangarewa
Dodane przez Administrator dnia Grudzieñ 01 2017 09:31:24

Od roku szkolnego 2004/05 Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego, współpracując z Fundacją Matematyki Wrocławskiej i Stowarzyszeniem Lingwistyki Rekreacyjnej, organizuje ogólnopolskie eliminacje do Międzynarodowej Olimpiady Lingwistycznej.

Czytaj więcej...

Rozszerzona zawartość newsa

Od roku szkolnego 2004/05 Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego, współpracując z Fundacją Matematyki Wrocławskiej i Stowarzyszeniem Lingwistyki Rekreacyjnej, organizuje ogólnopolskie eliminacje do Międzynarodowej Olimpiady Lingwistycznej.
W kolejności powstania jest ona dziewiątą z 12 międzynarodowych olimpiad naukowych dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Od roku szkolnego 2008/09 znajduje się w spisie olimpiad ogólnokształcących zamawianych i dotowanych przez MEN. Krajowe eliminacje do MOL odbywają się pod nazwą OLIMPIADA LINGWISTYKI MATEMATYCZNEJ i są trójstopniowe. Zwycięzcy finału przeprowadzanego w Instytucie Matematyki Uniwersytetu Wrocławskiego, po wzięciu udziału w specjalnych przygotowaniach merytorycznych pod kierunkiem organizatorów, mają możliwość reprezentowania Polski w Międzynarodowej Olimpiadzie. Tytuł finalisty Olimpiady Lingwistyki Matematycznej daje również maksymalną punktację w rekrutacji na niektóre kierunki studiów na Uniwersytecie Warszawskim.

9 listopada 2017 roku po raz pierwszy w historii naszego Liceum odbyły się eliminacje etapu szkolnego XVI Międzynarodowej Olimpiady Lingwistycznej, do których przystąpiło 38 uczniów.

Zadania okazaÅ‚y siÄ™ niezÅ‚ymi Å‚amigłówkami dla uczestników. Mieli ogromne pole do popisu Podajemy przykÅ‚adowe polecenia:
Oto trzy liczebniki w języku mangarewa:
179 = rua varu takau iva,
347 = ‘a varu paua ‘itu,
503 = ono varu paua toru
oraz zapisane w mangarewie liczby 256, 412, 604 i 761 w przypadkowej kolejności:
a = ‘itu varu tataua ‘a
b = iva varu tataua ta’i
c = rima varu takau rua
d = toru varu takau ono
Zapisz cyframi liczby: a = …………, b = …………, c = …………, d = …………
oraz: rua varu paua rua = ………… iva varu paua rima = …………
Zapisz w mangarewie liczby: 333=……………………… 526 = …………………..


Kto chciałby popróbować swoich sił, wszystkie zadania etapu szkolnego znajdzie tutaj:
http://math.uni.wroc.pl/fmw/sites/default/files/upload_attach/etap%20szkolny%2C%20z%20odpowiedziami%20i%20schematem%20oceniania%202017-2018.pdf



W naszym Liceum najlepsi okazali się: Wojciech Strycharczyk (IIc), Dominika Pakuła (IIa), Julia Glina (Id), Katarzyna Siembab (Ic), Mikołaj Zapotoczny (IIa), Michał Kornafel (IIId), Jakub Trojnar (IIc), Witold Podraza (Id) i Kacper Krupiński (Id).

Po próbie rozwiązania zadań pozostało czekać na listę zakwalifikowanych do zawodów II stopnia, która zostanie opublikowana 10 stycznia 2018 roku.

tekst: Ewa Trębacz, kl. Id
foto: Filip Zielonka, kl. IIb