„Cieszę się, że mogłem wziąć udział w historycznym wydarzeniu, jakim był Konkurs wiedzy o współczesnej polszczyźnie, bo to pierwszy taki tematyczny i tej rangi turniej w naszej Szkole. Uważam, że kontynuacja w przyszłym roku spotka się z aprobatą uczniów i osobiście liczę na drugą edycję.” Tak było rok temu. I co się wydarzyło? |
„Cieszę się, że mogłem wziąć udział w historycznym wydarzeniu, jakim był Konkurs wiedzy o współczesnej polszczyźnie, bo to pierwszy taki tematyczny i tej rangi turniej w naszej Szkole. Uważam, że kontynuacja w przyszłym roku spotka się z aprobatą uczniów i osobiście liczę na drugą edycję.” Tak było rok temu. I co się wydarzyło?
Znów przyszedł czas na Dolnośląski Festiwal Nauki i w Liceum Ogólnokształcącym w Ząbkowicach Śląskich odbył się II Konkurs wiedzy o współczesnej polszczyźnie. Autorki pytań – dr Agnieszka Małocha-Krupa i absolwentka naszej Szkoły dr Marta Śleziak z Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego – ponownie zaskoczyły nas kreatywnością w formułowaniu pytań.
W tym roku dominowały zadania zamknięte, ale nie brakowało również tych, które wymagały od uczestników samodzielnego wypełnienia luki. Największą wagę przywiązano do związków frazeologicznych, pojawiły się też pytania o wyrazy obce czy historię języka esperanto. Ja miałem największy kłopot z zadaniami dotyczącymi poprawności językowej, jednak większość z nas po konkursie kruszyła kopie o owe frazeologizmy do tego stopnia, że czułem się jak w czeskim filmie. ;)
Dodatkowo w bieżącym roku mieliśmy okazję sprawdzić swoje umiejętności z zakresu ortografii oraz interpunkcji, bowiem dr Marta Śleziak w ramach Festiwalu Nauki ułożyła dyktando i taki konkurs również został przeprowadzony. W tekście zatytułowanym „Wcale nie znienacka” nie było tak łatwo poradzić sobie z pozornie prostymi zdaniami o „świeżo upieczonych laureatach Nagrody Nobla z fizyki”.
Na 19 października, czyli dzień przed zakończeniem DFN-u w naszym Liceum zaplanowano rozstrzygnięcie obu konkursów i rozdanie nagród. W tym roku podium wygląda następująco:
Dyktando
I miejsce – Witold Podraza, kl. Id
II miejsce – Paulina Pintal, kl. IIc
III miejsce – Maja Białas, kl. IIb
II Konkurs wiedzy o współczesnej polszczyźnie
I miejsce – Witold Podraza, kl. Id i Mikołaj Zapotoczny, kl. IIa
II miejsce – Weronika Krzysztofczyk, kl. IIId, Martyna Obrał, kl. Ib, Natalia Sęk, kl. IIIa, Ewa Trębacz, kl. Id.
Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy dyplom, a zwycięzcy dodatkowo zostali obdarowani oryginalnymi nagrodami: książkami z autografami, np. prof. J. Miodka, zabawnymi kubkami z nadrukowanymi trudnościami języka polskiego, torbą z napisem „mistrz ortografii”. Nagrody wręczali dr Agnieszka Małocha-Krupa, dr Marta Śleziak i prof. Kazimierz Orzechowski. Upominkami książkowymi zostały także wyróżnione nasze polonistki: p. Jolanta Depczyńska, p. Magdalena Kotowicz i p. Urszula Zachara, które przeprowadziły oba konkursy.
Gratulujemy laureatkom i laureatom, a zwłaszcza Witkowi, który w obu konkursach był niepokonany! Wiadomo teraz, do kogo można się zgłaszać z wszelkimi zawiłościami dotyczącymi polszczyzny ;)
Skoro rok temu napisałem, iż liczę na drugą edycję i moje życzenie się spełniło, to teraz błagam o trzecią. W moim odczuciu kontynuowanie tej tradycji w naszej Szkole może sprawić, że uczniowie będą w większym stopniu zwracać uwagę na poprawność językową. Czekam już na DFN 2018 i myślę, że nie jestem jedyny…
tekst: Mikołaj Zapotoczny, kl. 2a
foto: Filip Zielonka, kl. 2b, zdjęcia nagród: zwycięzcy konkursów