Wprawdzie Narodowe Czytanie w kraju odbyło się 2 września, ale przecież tekst Stanisława Wyspiańskiego to wciąż aktualny dramat i można zgłębiać jego treść zawsze i wszędzie! |
Wprawdzie Narodowe Czytanie w kraju odbyÅ‚o siÄ™ 2 wrzeÅ›nia, ale przecież tekst StanisÅ‚awa WyspiaÅ„skiego to wciąż aktualny dramat i można zgÅ‚Ä™biać jego treść zawsze i wszÄ™dzie! Dlatego też 8 wrzeÅ›nia na placu za budynkiem Liceum wsÅ‚uchiwaliÅ›my siÄ™ w wybrane sceny utworu. DziÄ™ki sprzyjajÄ…cej aurze o 10:30 przybyli zasiedli na kocach i krzeseÅ‚kach, po czym rozpoczęło siÄ™ półtoragodzinne spotkanie z lekturÄ…. Zaproszenie na imprezÄ™ przyjÄ™li pan Roman Fester – Starosta Powiatu ZÄ…bkowickiego oraz pani Elżbieta Horowska –nauczycielka-bibliotekarka z Biblioteki Pedagogicznej. Wydarzenie prowadziÅ‚o dwoje uczniów klasy 2B – Jessica Krysiak i Filip Zielonka. Po krótkim wprowadzeniu na temat tradycji Narodowego Czytania i genezy „Wesela” goÅ›cie, absolwenci, nauczyciele, pracownicy SzkoÅ‚y i oczywiÅ›cie licealiÅ›ci prezentowali wybrane fragmenty, a czasem nawet odgrywali swoje kwestie. Zaczęło siÄ™ od wystÄ™pu pana Roman Festera w roli Dziennikarza i pana Tomasza BÅ‚auciaka jako Czepca /„Cóż tam, panie, w polityce?”/. Kolejny duet to pani Magdalena Halikowska jakby stworzona do roli Kliminy oraz Oliwia PoÅ›wiat, absolwentka jako Radczyni. Potem nastÄ…piÅ‚ gwóźdź programu, czyli rozmowa Panny MÅ‚odej z Panem MÅ‚odym. Któż mógÅ‚by zaprezentować ich kwestie lepiej niż pani Mariola Hajduk i Arek Wawrzyniak (absolwent)! Nie tylko odczytali, ale i po prostu grali! Warto zapamiÄ™tać też innych wystÄ™pujÄ…cych, bowiem przypomniane przez nich sceny ożywiÅ‚y tekst tej nieÅ‚atwej lektury. I tak usÅ‚yszeliÅ›my w kolejnych odsÅ‚onach: MichaÅ‚a WÄ™gielewskiego jako Gospodarza i Jakuba Nowaka w roli Pana MÅ‚odego, WeronikÄ™ KudryÅ„skÄ… jako HaneczkÄ™, a Karola BodankÄ™ i Mateusza JeÅ‚a jako JaÅ›ka i Kaspra, Radka LeÅ›niaka w roli Poety, MikoÅ‚aja Zapotocznego – Pana MÅ‚odego oraz HonoratÄ™ Jednak (absolwentkÄ™) jako PannÄ™ MÅ‚odÄ…. IsiÄ… przez chwilÄ™ byÅ‚a Ola DulÄ™ba, a ChochoÅ‚em MichaÅ‚ Kornafel, potem zabrzmiaÅ‚ gÅ‚os Marcina £azarewicza jako StaÅ„czyka rozmawiajÄ…cego z Marcinem WiÅ›niewskim – Dziennikarzem, po nich wystÄ…piÅ‚ brawurowy duet: Konrad Sikora – Dziad i Patryk Malesa – Upiór. NastÄ™pnie usÅ‚yszeliÅ›my PawÅ‚a SzkrabkÄ™ jako WernyhorÄ™, £ukasza SzypuÅ‚Ä™ – Gospodarza i Karola BodankÄ™ jako JaÅ›ka. Gospodarzem w kolejnej scenie byÅ‚ Kacper Bauer, a JaÅ›kiem Radek SoÅ‚tysiak – absolwent, nastÄ™pnie przy mikrofonach zasiedli: pani Elżbieta Wąż (wymarzona Gospodyni), Oskar Kudas (Gospodarz) i Mateusz JeÅ‚ (Staszek). W kolejnej odsÅ‚onie zachwycili: Czepiec – RafaÅ‚ Bocianowski, Gospodarz – Patryk Rzepecki, Poeta – Damian SokoÅ‚owski oraz Pan MÅ‚ody – PaweÅ‚ Lizurej. Ostatnie sceny „Wesela” należaÅ‚y do JaÅ›ka – w tej roli Karol Bodanko – i ChochoÅ‚a, w którego wcieliÅ‚ siÄ™ MichaÅ‚ Jednak. Didaskalia przeczytaÅ‚a pani Sylwia Machnik.
Wiele osób zaangażowaÅ‚o siÄ™ w przygotowanie wydarzenia. Już dzieÅ„ wczeÅ›niej na drzwiach gabinetów pojawiÅ‚y siÄ™ cytaty z dramatu, co budziÅ‚o powszechne zainteresowanie. Klasa IIB gromadziÅ‚a rozmaite elementy potrzebne do scenografii adekwatnej do klimatu utworu, a panowie konserwatorzy Jan Zwijacz i StanisÅ‚aw DÅ‚ugopolski montowali sztalugi i plansze z najważniejszymi symbolami, wykonane przez KasiÄ™ GrudziÅ„skÄ…. W dniu imprezy pojawili siÄ™ absolwenci – Marcin Klimczuk i Szymon Moczulski, aby pomóc w nagÅ‚oÅ›nieniu i oprawie muzycznej. Kamil Janiec, także absolwent, opracowaÅ‚ graficznie zakÅ‚adki, które tradycyjnie już byÅ‚y wrÄ™czane czytajÄ…cym jako pamiÄ…tka wydarzenia. Z wdziÄ™kiem czyniÅ‚y to Natalia SÄ™k i Natalia Hajduk, przebrane w barwne, ludowe stroje. W przygotowaniu nagÅ‚oÅ›nienia i widowni pomagali nauczyciele wychowania fizycznego: pani Dorota WoÅ‚yniec, pan Remigiusz Cwek, pan Dariusz Sowa i pan BogusÅ‚aw WoÅ‚yniec. Nad caÅ‚oÅ›ciÄ… czuwaÅ‚y nauczycielki jÄ™zyka polskiego: pani Jolanta DepczyÅ„ska, pani Magdalena Kotowicz i pani Urszula Zachara. Pan Tomasz BÅ‚auciak podziÄ™kowaÅ‚ wszystkim, którzy w różny sposób przyczynili siÄ™ do tego, że po raz drugi nasza SzkoÅ‚a wÅ‚Ä…czyÅ‚a siÄ™ w ogólnopolskie przedsiÄ™wziÄ™cie.
Narodowe Czytanie „Wesela” zakoÅ„czyÅ‚o siÄ™ wspólnym zdjÄ™ciem uczestników: tych, którzy czytali, tych, którzy sÅ‚uchali, ubranych zwyczajnie i przyodzianych w barwne stroje. Do usÅ‚yszenia za rok: na nastÄ™pnym wspólnym czytaniu!
Tekst: Katarzyna Klisiewicz, kl. IIB
Foto: Laura Mulak, kl. IIIEIb