Letnia laba zbliża się w zawrotnym tempie i chyba każdy już to odczuwa. Nic też tak nie ubarwi wolnych chwil, jak dobra książka. |
Letnia laba zbliża się w zawrotnym tempie i chyba każdy już to odczuwa. Nic też tak nie ubarwi wolnych chwil, jak dobra książka. Dlatego chciałabym dziś zarekomendować kilka tytułów: globtroterską powieść sławnego podróżnika Wojciecha Cejrowskiego, prześmieszną powieść drogi ;) trochę już zapomnianej Joanny Chmielewskiej oraz coś z dreszczykiem – czyli kryminalną układankę Aleksandry Marininy. Serdecznie zapraszam do skorzystania ze zbiorów biblioteki szkolnej przed wakacjami! W plecaku zawsze warto mieć coś do poczytania…
„Podróżnik WC” Wojciech Cejrowski
Niektórzy uważają „Podróżnika WC” za książkę dużo słabszą od znanej „Gringo wśród dzikich plemion” /polecałam ją w poprzednim „odcinku” naszych „Nowości w bibliotece szkolnej”/, jednak trzeba pamiętać, że jest to debiut literacki – kilkakrotnie przerabiany i poprawiany przez autora. Sam Cejrowski tak pisze o jej największej wartości: „/…/ dziś już większości tamtych historii w ogóle bym nie opowiedział! Są krępujące. I może to jest prawdziwa wartość tej książki – opowieści, których już nikomu nie opowiadam.”
Na pewno, czytając książkę, nie można oprzeć się uczuciu zdziwienia – oto zwykły człowiek decyduje się jechać do Meksyku bez pieniędzy, nie znając nikogo. Nie każdy mógłby się zdobyć na taki wyczyn. Ale poznawanie nowych ludzi, miejsc, kultury wymaga odwagi i szczypty szaleństwa… Opowiadane przez Wojciecha Cejrowskiego przygody są i zabawne, i pobudzające wyobraźnię (czemu sprzyjają też liczne fotografie), a na pewno pokazują miejsca, których nie znamy, z subiektywnego punktu widzenia autora, dzięki czemu jest to relacja tak prawdziwa i ciekawa.
Warto przeczytać!
„Boczne drogi” Joanna Chmielewska
Książka – nie zawaham się stwierdzić – jak każda powieść autorki, świetnie nadaje się do poprawiania nastroju, bezstresowego wypoczynku, czy po prostu po to, by przy lekturze pośmiać się do woli. To prawdziwa powieść drogi. Rodzinę sławnej pisarki powieści kryminalnych odwiedza Teresa, krewna z Kanady, mająca życzenie zwiedzić w Polsce miejsca, od morza po góry, których jeszcze nie widziała. Od początku wyprawy prześladują ich przedziwne wypadki, zaskakujące sploty zdarzeń i zabawne perypetie. Jednak coraz bardziej tajemnicze wydarzenia, zwieńczone zaginięciem w Górach Stołowych samej Teresy, nieuchronnie prowadzą bohaterów do rozpoczęcia prywatnego śledztwa… Polecam – „Boczne drogi” to prawdziwie wakacyjna książka!
„Cudza maska” Aleksandra Marinina
O Aleksandrze Marininie mówi się, że jest królową rosyjskiego kryminału. Po mistrzowsku wykreowała postać major Anastazji Kamińskiej, borykającej się z kolejnymi zagadkami kryminalnymi na tle świetnie przedstawionego życia społeczno- obyczajowego Moskwy lat dziewięćdziesiątych. „Cudza maska” to kolejna część z cyklu powieści o Anastazji Kamińskiej, jednak każda przedstawia odrębne śledztwo i można je czytać bez ryzyka pogubienia się w wątkach z wcześniejszych tomów.
Kto zakłada cudze maski w książce Marininy? Fabuła powieści składa się z trzech wątków, które tylko z pozoru nie są ze sobą powiązane: zastrzelony zostaje popularny pisarz, żona pewnego biznesmena prosi Stasowa, emerytowanego milicjanta i dobrego znajomego Kamińskiej, o pomoc w znalezieniu dowodów niewinności jej męża, skazanego za zabójstwo, zaś pewien bankier, mający aspiracje polityczne, żyje w dziwnym układzie z żoną Iriną…
Ciekawa konstrukcja powieści, zaskakujące zwroty akcji, nietypowe zbiegi okoliczności – każdy amator kryminałów znajdzie tu wszystko, co najlepsze w tym gatunku!
Zachęcam do odwiedzania biblioteki szkolnej i samodzielnego poszukiwania książek! Czeka na Was kącik „Przeczytaj mnie” i cały księgozbiór!
Polecam korzystanie z katalogu zbiorów naszej biblioteki znajdującego się na stronie: www.zabkowicesl-lo.sowwwa.pl (lub dostęp: KATALOGI ZBIORÓW w zakładce BIBLIOTEKA na stronie szkoły)
Zapraszam także do udziału w warsztatach filozoficznych, recytatorskich, czytelniczych: „Mapy myśli – czyli sposób nielinearnego notowania i uczenia się”, „Kurs szybkiego czytania” czy warsztaty „Jak się uczyć – metody skutecznego uczenia się i zapamiętywania”– organizowanych w bibliotece!
Wasza biblioteka;)