25 kwietnia w Warszawie w siedzibie Krajowego Biura Wyborczego i Państwowej Komisji Wyborczej odbył się finał Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Prawie Wyborczym „Wybieram Wybory”, w którym miałam zaszczyt uczestniczyć jako jedna z dwójki reprezentantów województwa dolnośląskiego. Jednak zanim doszłam do finału, musiałam przejść pierwszy i drugi etap konkursu, co wcale nie było takie proste. |
25 kwietnia w Warszawie w siedzibie Krajowego Biura Wyborczego i Państwowej Komisji Wyborczej odbył się finał Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Prawie Wyborczym „Wybieram Wybory”, w którym miałam zaszczyt uczestniczyć jako jedna z dwójki reprezentantów województwa dolnośląskiego. Jednak zanim doszłam do finału, musiałam przejść pierwszy i drugi etap konkursu, co wcale nie było takie proste.
Pierwszy etap (szkolny) polegał na udzieleniu odpowiedzi na 25 pytań testowych. Został przeprowadzony przez Delegatury Krajowego Biura Wyborczego, w przypadku naszej szkoły była to delegatura obejmująca byłe województwo wałbrzyskie. ¯eby przejść do drugiego etapu (wojewódzkiego), trzeba było udzielić 22. poprawnych odpowiedzi. Udało mi się osiągnąć ten wynik, dzięki czemu w etapie wojewódzkim musiałam napisać esej na jeden z trzech podanych tematów. Wybrałam temat; „Tajność głosowania – prawo czy obowiązek”, ponieważ uznałam, iż jest to bardzo ciekawe zagadnienie, które można analizować na wielu płaszczyznach, np. wpływu tajności głosowania na postawy wyborców w państwie demokratycznym.
Po ogłoszeniu wyników okazało się, iż znalazłam się w gronie 21. osób z Polski zakwalifikowanych do wielkiego finału, a mój esej zdobył pierwsze miejsce w województwie dolnośląskim! Byłam w szoku! Nie spodziewałam się tego! W ten oto sposób 25 kwietnia miałam przyjemność oraz zaszczyt stanąć przed Członkami Państwowej Komisji Wyborczej i udzielić odpowiedzi na trzy pytania o różnym stopniu trudności (łatwy, umiarkowany i trudny), które sprawdzały znajomość kodeksu wyborczego.
Cieszę się, że miałam możliwość uczestnictwa w ogólnopolskim finale konkursu i mogłam reprezentować szkołę w Warszawie. Było to dla mnie nowe doświadczenie, a także trening przed ustną maturą z języka polskiego, gdyż przed rozmową z Komisją miałam 10 minut na przygotowanie się do odpowiedzi ;) Ponadto konkurs pozwolił poszerzyć moją wiedzę z zakresu prawa wyborczego, która z pewnością przyda mi się w dorosłym życiu i ułatwi dokonywanie wyboru, który - wbrew pozorom - wcale nie jest taki prosty.
tekst: Dorota Świątek, kl. III b
foto: Wojciech Olkuśnik, KBW, Dorota Świątek, kl. III b