W drodze do Pietuszek
Dodane przez Administrator dnia Luty 16 2017 07:20:24

Spektakl „Moskwa – Pietuszki” w wykonaniu Jacka Zawadzkiego, na podstawie poematu Wieniedikta Jerofiejewa o tym samym tytule, uczniowie naszego Liceum mogli obejrzeć w ZOK-u 1 lutego.

Czytaj więcej...

Rozszerzona zawartość newsa

Spektakl „Moskwa – Pietuszki” w wykonaniu Jacka Zawadzkiego, na podstawie poematu Wieniedikta Jerofiejewa o tym samym tytule, uczniowie naszego Liceum mogli obejrzeć w ZOK-u 1 lutego.

Głównym bohaterem powstałej w 1969 r. opowieści jest Wieniczka – inteligent i alkoholik, który przebywa pociągiem drogę z Moskwy do Pietuszek, gdzie zostawił ukochaną i dziecko. Na początku monodramu dowiadujemy się, że bohater przed tygodniem został zwolniony z pracy za opublikowanie indywidualnych harmonogramów przedstawiających ilość spożywanego alkoholu przez poszczególnych pracowników przed i w godzinach pracy. Wienia, będąc pod nieustannym wpływem upojenia alkoholowego, opowiada swoją historię. W pociągu spotyka też różne postacie, które ostatecznie okazują się tylko wytworem jego wyobraźni. Rzecz dzieje się w Związku Sowieckim, państwie komunistycznym, gdzie obywatelom ograniczono wolności obywatelskie. Symbolem zniewolenia jest Moskwa, a szczególnie Kreml. Tytułowe Pietuszki opisywane są jako miejsce utopijne, bohater widzi w nim to, czego brak w jego życiu: wolność, miłość i inne wartości duchowe. Fakt, że Wienia nigdy nie osiągnął celu swojej podróży, pokazuje tylko, że od zła nie ma ucieczki. Poemat kończy się tragicznie.

Przedstawienie, mimo że do najłatwiejszych nie należało, bardzo spodobało się widzom. Ogromne wrażenie robiła sugestywna gra aktorska i minimalizm sceniczny. Aktor w ciemnej scenerii występował na scenie sam, z niewielką liczbą rekwizytów. Po spektaklu odbyło się spotkanie aktora z widzami.

tekst: Jessica Krysiak, kl. Ib
foto: Oliwia Szumna, kl. IIId




Wybrane fragmenty wypowiedzi publiczności:

„Spektakl wyróżniał się od tych, które miałam przyjemność obejrzeć, tym, że był autentyczny, rzeczywisty i po prostu życiowy.” (Karolina)
„Bohaterem może być każdy człowiek, który zagubił się w życiu, droga do Pietuszek może symbolizować los człowieka dążącego do szczęścia.” (Mikołaj)
„Aktor doskonale odgrywa role m. in. Sfinksa, konduktora, „serca” i „rozumu”. Bardzo emocjonalnie do tego podchodzi” (Patrycja)
„Sztuka ukazuje poszukiwanie przez człowieka wolności, której bardzo pragnie i potrzebuje, zwłaszcza w czasie zniewolenia.” (Dorota)
„Przedstawienie opowiada o niesprawiedliwości, o kruchości życia oraz walce człowieka z samym sobą.” (Natalia)
„Odzwierciedleniem ludzkiego losu jest literka „w”, alfabet staje się metaforą życia.” (Anita)
„Spektakl odzwierciedla los człowieka szukającego wolności, którą posiada jedynie z pozoru.” (Szymon)
„Bohater opowiada o swoim życiu jak o podróży pełnej historii.” (Agnieszka)
„Jacek Zawadzki świetnie odegrał rolę osoby skazanej na nieszczęsny los. Zauważalna w jego grze była pasja. Ujawniała się poprzez świetną dykcję i tonację głosu oraz język ciała. Aktor był bardzo ekspresywny.” (Katarzyna)