Strona główna Kontakt Dyrektor informuje Spotkanie z Prezydentem Filmy WolontariatPadziernik 28 2020 23:42:02 
 
Dyrekcja LO
Dyrektor
Tomasz Błauciak
______________________
Wiceyrektor
Mariola Hajduk
Menu główne

REKRUTACJA 2020/2021
Inspektor Ochrony Danych
Nowa formuła egzaminu maturalnego

Galeria filmów
Fotogaleria

Strona główna

Rada Rodziców

Kadra LO

Statut LO
i dokumenty szkoły

Biblioteka

Kontakt

Gazeta szkolna

Matura 2020

Program Wychowawczo-Profilaktyczny

Kryteria oceniania,
wymagania edukacyjne


Informacje dla uczniów

Konkurs Matematyczny

Powiatowy Konkurs Ortograficzny

Dolnośląski Festiwal Nauki

Szkoła kompetencji

Doradztwo zawodowe

Reklama

Znak Jakości Szkoły 2014

Bezpieczna szkoła

Spotkanie z Prezydentem

Biuletyn Informacji Publicznej

Gazeta szkolna

EXPRESS-MIEJSKI.PL

Mocni bez przemocy

Zabkowice Slaskie

www.cg.edu.pl

Mam haka na czerniaka

Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnieRejestracja
Zapomniane hasło?
Wyjazd do Karpacza – kontynuacja projektu

29 października tego roku wzięliśmy udział w jednodniowej wycieczce do Karpacza. Była ona kontynuacją wykładów, które odbyły się w naszej szkole na początku października i dotyczyły parafii ewangelickiej i historii protestanckich sióstr diakonis. W wyjeździe uczestniczyła w całości klasa 1b oraz kilka osób z pozostałych klas pierwszych wraz z opiekunami p. Marzanną Tusznio i p. Bogusławem Wołyńcem.

W trakcie podróży do miejsca docelowego pan przewodnik Jerzy Organiściak zdążył przekazać sporo ciekawostek dotyczących terenów i miejscowości, przez które przejeżdżaliśmy lub byliśmy w ich pobliżu, czyli m.in. o Kluczowej, Piławie Górnej czy Bielawie. Nawiązywał zarówno do historii wspólnoty ewangelickiej, jak i zwykłych informacji dotyczących życia codziennego.

Po bogatej w informacje podróży dotarliśmy do Karpacza. Od świątyni Wangdzieliło nas zaledwie strome wzgórze. Szybko pokonaliśmy kamienistą ścieżkę i dotarliśmy do ewangelickiego kościoła parafialnego w Karpaczu, zbudowanego na wzór architektury norweskiej. W świątyni wysłuchaliśmy ciekawego słuchowiska dotyczącego tejże budowli i jej historii. Dowiedzieliśmy się, że kościół został przeniesiony do Karpacza z norweskiej miejscowości Vang za sprawą hrabiny von Reden. Poznaliśmy wiele ciekawostek dotyczących samej konstrukcji, chociażby tego, że została ona zbudowana bez użycia gwoździ, wyłącznie z drewna. Potem przeszliśmy także pod pomnik postawiony na cześć hrabiny, gdzie wiele cennych informacji na jej temat przekazał nam tamtejszy proboszcz. Następnie odwiedziliśmy cmentarz i wysłuchaliśmy kolejnych ciekawostek.

Z Karpacza przejechaliśmy autokarem do miejscowości Jagniątków. Tam znajduje się dom niemieckiego noblisty Gerharta Hauptmanna, przekształcony w muzeum miejskie w 1989 roku. Jest to ogromna, piękna posiadłość, doskonale usytuowana w otoczeniu równie pięknego parku, który także stanowi część kompleksu muzealnego. Najpierw obejrzeliśmy krótki, ale treściwy pokaz multimedialny w niewielkiej sali, będącej kiedyś jadalnią. Została nam przybliżona ogólna biografia noblisty, mogliśmy zobaczyć zdjęcia i filmy z życia Hauptmanna. Nie zwiedziliśmy wszakże całego obiektu,ale zdołaliśmy odwiedzić gabinet pisarza, salę muzyczną jego żony Margarety, salon, a także wystawę dzieł Hauptmanna i Leopolda Staffa, który miał tam zamieszkać po śmierci noblisty. Poznaliśmy także historię przepięknych malowideł, znajdujących się wewnątrz budynku, wykonanych na zlecenie samego Hauptmanna. Freski nawiązują do życia pisarza, jego rodziny i twórczości, aczkolwiek zostały przedstawione za pomocą scen lub postaci biblijnych.

Aby zregenerować siły po długiej i ciekawej podróży, udaliśmy się na obiad do restauracji Tramp. Do końca pozostając w klimacie parafii ewangelickiej i jej historii, zmieniliśmy trasę i wracaliśmy częściowo inną drogą, a przewodnik przekazywał nowe interesujące informacje. Wycieczka zakończyła się o godzinie 19. pod budynkiem Liceum.

tekst: Joanna Adamowicz i Aleksandra Palac, klasa 1b
foto: Angelika Werpulewska, Klaudia Pakiet, Aleksandra Palac, Amelia Czerwonka, Magdalena Rudy, Seweryn Waliczek, klasa 1b

Copyright © 2015
2773915 Unikalnych wizyt

Powered by v6.01.19 || EF IV by eXtreme Fusion © 2003-2005 | Original DAJ Glass Theme by: Dustin Baccetti : Ported for PHP-Fusion by: