Strona główna Kontakt Dyrektor informuje Spotkanie z Prezydentem Filmy WolontariatCzerwiec 04 2020 18:46:23 
 
Dyrekcja LO
Dyrektor
Tomasz Błauciak
______________________
Wiceyrektor
Mariola Hajduk
Menu główne

REKRUTACJA 2020/2021
Inspektor Ochrony Danych
Nowa formuła egzaminu maturalnego

Galeria filmów
Fotogaleria

Strona główna

Rada Rodziców

Kadra LO

Statut LO
i dokumenty szkoły

Biblioteka

Kontakt

Gazeta szkolna

Matura 2020

Kryteria oceniania,
wymagania edukacyjne


Informacje dla uczniów

Konkurs Matematyczny

Powiatowy Konkurs Ortograficzny

Dolnośląski Festiwal Nauki

Szkoła kompetencji

Doradztwo zawodowe

Reklama

Znak Jakości Szkoły 2014

Bezpieczna szkoła

Spotkanie z Prezydentem

Biuletyn Informacji Publicznej

Gazeta szkolna

EXPRESS-MIEJSKI.PL

Mocni bez przemocy

Zabkowice Slaskie

www.cg.edu.pl

Mam haka na czerniaka

Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnieRejestracja
Zapomniane hasło?
Interesujące oblicze marszałka

Wzięliśmy udział w projekcji filmu „Piłsudski”, prezentowanego w Ząbkowickim Ośrodku Kultury 16 października 2019 r.

Film przedstawia biografię jednej z najsłynniejszych postaci historycznych Polski – Józefa Piłsudskiego: twórcę polskiej niepodległości, pierwszego marszałka Polski i człowieka, którego dzieje nadal interesują współczesnych.

Obraz w reżyserii Michała Rosy skupia się konkretnie na postaci marszałka, w którego bardzo umiejętnie i wiarygodnie wcielił się Borys Szyc. Na początku spotykamy Piłsudskiego w petersburskim szpitalu psychiatrycznym, do którego trafił po symulacji choroby. Po krótkim czasie ucieka z tego miejsca i w Polskiej Partii Socjalistycznej kontynuuje działania zmierzające do odzyskania niepodległości przez Polskę.

Poznajemy zasady działania Piłsudskiego i możemy obserwować jego konflikt na gruncie sposobów zdobywania wolności z innymi działaczami partii. Bohater filmu prezentuje idee aktywnego działania i zakłada Organizację Bojówkową PPS, która przeprowadza szereg akcji zbrojnych przeciw wpływowym Rosjanom i ich mieniu. W pamięć zapada wiele scen, m.in. epicki napad na pociąg czy otwarte przeciwstawienie się Rosjanom z hymnem PPS-u na ustach. Widz może skonfrontować się z takim typem działań, mając na uwadze jego skutki. Film nie przedstawia jednostronnie historii, lecz daje pole do samodzielnej interpretacji odbiorcy.

Dzieło porusza mniej znane wątki z życia Józefa Piłsudskiego, pomijając jego działalność w trakcie I wojny światowej, szybko przeskakując do 1918 roku. Zabytkowe filmy ukazujące wjazd marszałka do Warszawy przekonują widza o realizmie filmu i zgrabnie komponują się z dotychczasowym stylem oglądanego obrazu.

„Piłsudski” w ciekawy, niejednokrotnie zaskakujący sposób ukazuje powszechnie niezbyt znany okres dziejów marszałka i dzięki temu jest warty uwagi.

tekst: Łukasz Jednak, klasa 3b
źródło fotosów: Next Film – dystrybutor filmu

Copyright © 2015
2487050 Unikalnych wizyt

Powered by v6.01.19 || EF IV by eXtreme Fusion © 2003-2005 | Original DAJ Glass Theme by: Dustin Baccetti : Ported for PHP-Fusion by: