Strona główna Kontakt Dyrektor informuje Spotkanie z Prezydentem Filmy WolontariatLipiec 08 2020 10:34:31 
 
Dyrekcja LO
Dyrektor
Tomasz Błauciak
______________________
Wiceyrektor
Mariola Hajduk
Menu główne

REKRUTACJA 2020/2021
Inspektor Ochrony Danych
Nowa formuła egzaminu maturalnego

Galeria filmów
Fotogaleria

Strona główna

Rada Rodziców

Kadra LO

Statut LO
i dokumenty szkoły

Biblioteka

Kontakt

Gazeta szkolna

Matura 2020

Kryteria oceniania,
wymagania edukacyjne


Informacje dla uczniów

Konkurs Matematyczny

Powiatowy Konkurs Ortograficzny

Dolnośląski Festiwal Nauki

Szkoła kompetencji

Doradztwo zawodowe

Reklama

Znak Jakości Szkoły 2014

Bezpieczna szkoła

Spotkanie z Prezydentem

Biuletyn Informacji Publicznej

Gazeta szkolna

EXPRESS-MIEJSKI.PL

Mocni bez przemocy

Zabkowice Slaskie

www.cg.edu.pl

Mam haka na czerniaka

Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnieRejestracja
Zapomniane hasło?
DFN na sportowo

W dniu 24 września klasy sportowo-ratownicze, czyli 1C i 3e skorzystały z oferty Dolnośląskiego Festiwalu Nauk we Wrocławiu i uczestniczyły w zajęciach na Akademii Wychowania Fizycznego. Pierwszoklasiści przebrani w stroje sportowe wzięli udział w warsztatach „Sprawdź czy potrafisz?”. Wcale nie było łatwo. Podzieleni na mniejsze grupy, pod opieką doktorantów z Katedry Gimnastyki Wydziału Wychowania Fizycznego na czele z panią doktor habilitowaną Małgorzatą Soberą, sprawdzili swoje umiejętności na równoważniach, ścieżce gimnastycznej, obręczach zawieszonych, trampolinach, poręczach symetrycznych (dla chłopców) i niesymetrycznych (dla dziewcząt). Było dużo radości i śmiechu, ale też sporo potu i trudu. W szkole nie ma takiego sprzętu, dlatego wszyscy z zainteresowaniem i zapałem próbowali swoich sił.

Klasa trzecia na Wydziale Nauk o Sporcie z paniami z antropologii na zajęciach o tytule „Jaką masz sylwetkę? Zbadaj swój kręgosłup metodą elektroniczną”, byli poddani badaniu, które sprawdzało prawidłową postawę ciała, budowę stóp i kręgosłupa. Wszyscy byli troszkę zestresowani, a jednocześnie zaciekawieni, jak takie badanie wygląda. Poszło gładko i przyjemnie. Pani doktor Justyna Andrzejewska każdemu po kolei wskazywała, jakie ma niewłaściwe nawyki i co może zrobić „dobrego” dla swojego kręgosłupa. Dowiedzieliśmy się, jak nieistotne dla nas sprawy, na które nie zwracamy uwagi, mają wpływ na nasz kręgosłup i stopy, np. to, że źle, nierównomiernie rozkładamy ciężar ciała albo to, jak stoimy. Nosimy plecaki, torby tylko na jednym ramieniu. Śpimy ciągle w tej samej pozycji, źle siedzimy, niewłaściwie podnosimy ciężkie przedmioty. Te i wiele innych złych nawyków, można zauważyć przy takim prostym badaniu.Najbardziej zaskoczyła nas prowadząca, kiedy tylko patrząc na nasze plecy, jak stoimy, wskazywała i to prawidłowo, jakie sporty uprawiamy. Szkoda tylko, że jako młodsi nie mogliśmy być tak skontrolowani. Takie badanie powinno być przeprowadzane w każdej szkole podstawowej, by w młodszym wieku skorygować złe nawyki i mieć proste plecy, prawidłową postawę i stopy. Wyniki z badania zostały nam przesłane pocztą na adres Szkoły.

Po warsztatach przyszedł czas na„Zrozumieć mięśnie”.Wykład prowadzili biochemicy wydziału Wychowania Fizycznego, pani doktor inżynier Joanna Grobelna oraz doktor Jacek Borkowski. Dowiedzieliśmy się wiele ciekawych rzeczy na temat, jak zbudowane są nasze mięśnie, jak funkcjonują, skąd biorą energię do pracy, jak trenować, jak się odpowiednio odżywiać, jaki wpływ mają niewłaściwe odżywki na nasz organizm i wiele innych interesujących informacji.

To był ciekawy i pouczający wyjazd. Liczymy, że odbędą się także kolejne.

Tekst: pani Dorota Wołyniec
Foto: pani Dorota Wołyniec i pan Dariusz Sowa

Copyright © 2015
2547303 Unikalnych wizyt

Powered by v6.01.19 || EF IV by eXtreme Fusion © 2003-2005 | Original DAJ Glass Theme by: Dustin Baccetti : Ported for PHP-Fusion by: