Strona główna Kontakt Dyrektor informuje Spotkanie z Prezydentem Filmy WolontariatMarzec 28 2024 16:46:01 
 
Dyrekcja LO
Dyrektor
Tomasz Błauciak
______________________
Wicedyrektor
Mariola Hajduk
KAMERA

Menu główne

REKRUTACJA 2023/2024



Ochrona danych osobowych
Nowa formuła egzaminu maturalnego

Galeria filmów
Fotogaleria

Strona główna

Rada Rodziców

Kadra LO

Statut LO
i dokumenty szkoły

Biblioteka

Kontakt

Gazeta szkolna

Matura 2023

Kryteria oceniania,
wymagania edukacyjne


Informacje dla uczniów

Konkurs Matematyczny

Powiatowy Konkurs Ortograficzny

Dolnośląski Festiwal Nauki

Szkoła kompetencji

Doradztwo zawodowe

Reklama

Bezpieczna szkoła

Spotkanie z Prezydentem

Biuletyn Informacji Publicznej

Gazeta szkolna

EXPRESS-MIEJSKI.PL

Mocni bez przemocy

Mam haka na czerniaka

Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnie



Rejestracja
Zapomniane hasło?
Z wizytą na Kresach

W lipcu tego roku mieliśmy przyjemność uczestniczyć w akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”, organizowanej przez fundację Studio Wschód oraz Kuratorium Oświaty we Wrocławiu.

W wyjeździe uczestniczyliśmy z Dyrekcją oraz uczniami Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Ciepłowodach. Nasze przedsięwzięcie polegało głównie na porządkowaniu polskich cmentarzy na przedwojennych Kresach Wschodnich. Pod opiekę dostaliśmy 3 cmentarze w Rozdole, Żydaczowie i Antoniówce. W efekcie udało nam się oczyścić 108 polskich nagrobków. Cała grupa liczyła osiem osób, czworo z nas aktualnie uczy się w naszym liceum. Są to: Wiktoria Tekieli (kl. 1a), Aleksandra Palac /kl. 1b/, Wojciech Siwek (kl. 1C) oraz Aleksandra Siwek (kl. 3a)

Poza pracą był też czas wolny. Podczas wizyty we Lwowie mieliśmy okazję udać się na Cmentarz Łyczakowski, gdzie zobaczyliśmy pomniki Orląt Lwowskich, Nieznanego Żołnierza i sławnych Polaków, np. Marii Konopnickiej. Zwiedzaliśmy również Iwanofrankowsk (dawniej Stanisławów). Mogliśmy podziwiać panoramę miasta z tarasu widokowego w wieży ratuszowej. Oprócz tego udaliśmy się do Halicza, aby zobaczyć ruiny zamku zbudowanego przez króla Kazimierza Wielkiego w 1367 roku.

Ciekawym doświadczeniem było spotkanie z dwiema Polkami: 85-letnią Panią Janiną i 89-letnią Panią Marią. Które znakomicie posługują się językiem polskim. Opowiadały nam o swojej młodości, życiu i trudnościach, z jakimi się spotykały, pozostając po II wojnie poza ojczyzną.

Pomimo biedy i zacofania społecznego Ukraina jest pięknym krajem i z pewnością w przyszłym roku zechcemy ponownie wziąć udział w takiej akcji. Zachęcamy także innych!

tekst: Wojciech Siwek, klasa 1C
foto: Aleksandra Siwek, klasa 3a

Copyright © 2015
5251797 Unikalnych wizyt

Powered by v6.01.19 || EF IV by eXtreme Fusion © 2003-2005 | Original DAJ Glass Theme by: Dustin Baccetti : Ported for PHP-Fusion by: