Strona główna Kontakt Dyrektor informuje Spotkanie z Prezydentem Filmy WolontariatSierpie 05 2020 18:18:53 
 
Dyrekcja LO
Dyrektor
Tomasz Błauciak
______________________
Wiceyrektor
Mariola Hajduk
Menu główne

REKRUTACJA 2020/2021
Inspektor Ochrony Danych
Nowa formuła egzaminu maturalnego

Galeria filmów
Fotogaleria

Strona główna

Rada Rodziców

Kadra LO

Statut LO
i dokumenty szkoły

Biblioteka

Kontakt

Gazeta szkolna

Matura 2020

Kryteria oceniania,
wymagania edukacyjne


Informacje dla uczniów

Konkurs Matematyczny

Powiatowy Konkurs Ortograficzny

Dolnośląski Festiwal Nauki

Szkoła kompetencji

Doradztwo zawodowe

Reklama

Znak Jakości Szkoły 2014

Bezpieczna szkoła

Spotkanie z Prezydentem

Biuletyn Informacji Publicznej

Gazeta szkolna

EXPRESS-MIEJSKI.PL

Mocni bez przemocy

Zabkowice Slaskie

www.cg.edu.pl

Mam haka na czerniaka

Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnieRejestracja
Zapomniane hasło?
Licealiści z Ząbkowic = 100% podium

,,Kartka dla Europejczyka” to konkurs adresowany dla uczniów w każdym wieku z terenu powiatów: ząbkowickiego, dzierżoniowskiego, wałbrzyskiego, świdnickiego i kłodzkiego. Chodziło w nim o ukazanie w formie pocztówki (wykonanej dowolną techniką plastyczną) profitu, dobra, jakie nasz region zawdzięcza już 15-letniej obecności Polski w Unii Europejskiej. Organizatorem konkursu był pan Poseł na Sejm RP, Tomasz Siemoniak, którego mieliśmy okazję osobiście poznać (ale o tym w dalszej części artykułu…). W konkursie udział wzięli: Paula Wierpowska, Julia Gruszka, Wiktoria Suchańska oraz Kacper Bieńka (wszyscy z klasy I b!). W pracach konkursowych z naszej szkoły znalazły się m.in. pocztówki namalowane farbą, wydrapane, o chropowatej powierzchni, opisujące dolnośląskie rolnictwo czy ilustrujące słynne pociągi Pendolino.

Dnia 3 czerwca pod czujnym okiem pani Anety Klinke-Osadnik wyruszyliśmy do Wałbrzycha, dokąd zostaliśmy zaproszeni przez pana posła na rozdanie nagród. ,,Skoro zostaliśmy zaproszeni, to może coś wygraliśmy”- właśnie takie były nasze myśli. Na miejsce rozstrzygnięcia konkursu nie bez kozery wybrano wałbrzyskie Centrum Aqua Zdrój, który zostało wyremontowane ze środków unijnych. Już od wejścia byliśmy w szampańskich nastrojach, gdyż zobaczyliśmy nasze prace na tablicy z nagrodzonymi pocztówkami. Z tej przyczyny oczekiwanie na oficjalne wyniki nie było zbytnio emocjonujące, jednak nadal nie wiedzieliśmy, która lokata komu przypadła. Okazało się, iż w naszej kategorii wiekowej I miejsce zajął Kacper, II miejsce- Wiktoria , a na ostatnim stopniu podium uplasowała się Julka. Paula również była wyjątkowo blisko podium, gdyż zdobyła IV miejsce. Fantastyczną informacją był też fakt, iż w nagrodę pierwsza trójka została zaproszona na wycieczkę do Warszawy. Oczywiście, z zaproszenia skorzystaliśmy.

Dokładnie tydzień później, 10 czerwca, czekała nas szybka pobudka, gdyż już o 5.00 wyruszyliśmy autokarem ze Świdnicy prosto do stolicy. Naszym opiekunem była pani Anna Grześków. Udało nam się tam dotrzeć przed 11.00 i mogliśmy rozpocząć zwiedzanie Warszawy od wizyty w Sejmie, gdzie oprowadzał nas m.in. pan poseł Siemoniak. Zobaczyliśmy na własne oczy miejsca, które doskonale znamy z telewizji, dowiedzieliśmy się ponadto wielu ciekawostek związanych z funkcjonowaniem i otoczeniem Parlamentu Polski – m. in. okazało się, że na terenie Sejmu działa pasieka. Później mogliśmy zjeść obiad w sejmowej restauracji i poczuć się jak prawdziwi parlamentarzyści. Następnym punktem zwiedzania były Łazienki Królewskie, przez które się przespacerowaliśmy i mieliśmy możliwość zobaczenia słynnej Starej Pomarańczarni oraz Pałacu na Wodzie, gdzie obiady czwartkowe wyprawiał król Stanisław August Poniatowski. W drodze na Plac Zamkowy i warszawski rynek mijaliśmy położone przy Alejach Ujazdowskich ambasady, słynny Stadion Legii przy Łazienkowskiej czy Stadion Narodowy, o których ciekawie opowiadała nam pani przewodnik. Ostatnim celem zwiedzania był właśnie Plac Zamkowy wraz z Kolumną Zygmunta III Wazy i Zamkiem Królewskim oraz Rynek Starego Miasta z pomnikiem warszawskiej Syrenki. Później mieliśmy czas wolny, kiedy to nie tylko odpoczywaliśmy, ale także zobaczyliśmy Barbakan, Pomnik Małego Powstańca, Gmach Sądu Najwyższego czy Pałac Kultury i Nauki. Zmęczeni całodzienną wycieczką udaliśmy się w podróż powrotną , kiedy to mogliśmy jedynie żałować, że Ząbkowice nie leżą bliżej Warszawy. Wróciliśmy późną nocą, mając dodatkowo w perspektywie kolejny dzień w szkole.

Z niecierpliwością czekamy na kolejne edycje ,,Kartki dla Europejczyka”, gdyż jest to doświadczenie niewątpliwie pozytywne, dzięki któremu można poznać interesujących ludzi oraz zwiedzić ciekawe miejsca. Serdecznie dziękujemy także paniom Annie Grześków i Anecie Klinke - Osadnik za opiekę podczas wyjazdów, podczas których panowała naprawdę miła atmosfera.

Tekst: Kacper Bieńka,kl. Ib
foto: pani Aneta Klinke - Osadnik

Copyright © 2015
2616780 Unikalnych wizyt

Powered by v6.01.19 || EF IV by eXtreme Fusion © 2003-2005 | Original DAJ Glass Theme by: Dustin Baccetti : Ported for PHP-Fusion by: