Strona główna Plan lekcji Kontakt Dyrektor informuje Filmy Spotkanie z Prezydentem WolontariatStycze 25 2020 03:31:10 
 
Dyrekcja LO
Dyrektor
Tomasz Błauciak
dyrektor@lozabkowice.pl
_______________
Wicedyrektor
Mariola Hajduk
wicedyrektor@lozabkowice.pl
KAMERA

Menu główne

REKRUTACJA 2019/2020Inspektor Ochrony Danych

Nowa formuła egzaminu maturalnego


Galeria filmów


Fotogaleria


Strona główna

Rada Rodziców

Kadra LO

Statut LO
i dokumenty szkoły

Biblioteka

Kontakt


Gazeta szkolna

Matura 2020

Kryteria oceniania,
wymagania edukacyjne


Informacje dla uczniów

Konkurs Matematyczny

Powiatowy Konkurs Ortograficzny

Dolnośląski Festiwal Nauki

Szkoła kompetencji

Reklama

Znak Jakości Szkoły 2014

Bezpieczna szkoła

Spotkanie z Prezydentem

Biuletyn Informacji Publicznej

Gazeta szkolna

EXPRESS-MIEJSKI.PL

Mocni bez przemocy

Zabkowice Slaskie

www.cg.edu.pl

Mam haka na czerniaka

Nawigacja
Portal
  Dyrektor informuje
  Licealne laury
  Historia III LO
  Cogito ergo sum
  Wolontariat
  DFN 2011
  Mam haka na chłoniaka

Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnieRejestracja
Zapomniane hasło?
Poczuliśmy chemię do chemii

Dnia 11 lutego 2018 roku odbyły się w naszej szkole pierwsze zajęcia rozwijające z chemii. Projekt miał na celu poszerzenie naszej wiedzy dotyczącej tego przedmiotu. W projekcie uczestniczyło dziesięć osób z klasy 2a, a także dwie osoby z klasy pierwszej. Zajęcia były prowadzone przez panią mgr inż. Annę Pajdak.
Zajęcia polegały na przeprowadzaniu ogromnej ilości doświadczeń, które pokazywały chemię w praktyce, a nie tylko na pisaniu skomplikowanych reakcji chemicznych, jak niektórzy sądzą. Pokazały, że ten ścisły przedmiot pod żadnym pozorem nie jest nudny.
Jednym z najbardziej fascynujących doświadczeń była próba Tollensa, która pozwala na wykrywanie aldehydów. Podczas pozytywnej próby Tollensa powstaje metaliczne srebro, osadzające się w postaci lustrzanej powłoki na szklanej powierzchni naczynia reakcyjnego.
Kolejną bardzo interesującą reakcją,którą przeprowadziliśmy na dodatkowych zajęciach była próba Trommera, dzięki niej wykryliśmy glukozę. Odczynnik Trommera przygotowaliśmy, dodając roztwór wodorotlenku sodu do roztworu siarczanu (Vl) miedzi (II). Otrzymaliśmy niebieski, koloidalny osad wodorotlenku miedzi (II). Osad ten, po dodaniu do związku zawierającego grupę karbonylową, zmienił barwę na ceglastoczerwony.
W trakcie projektu badaliśmy także wpływ czynników na szybkość reakcji, obserwowaliśmy, jak działa katalizator oraz inhibitor, potrafimy również odróżnić katalizę homogeniczną od heterogenicznej. Przeprowadziliśmy szereg reakcji metali z kwasami, których przebieg pozwala odróżnić metale szlachetne od pozostałych metali. Udało nam się również zaprojektować i przeprowadzić doświadczenie pozwalające odróżnić alkohole jednowodorotlenowe od wielowodorotlenowych.
Projekt z chemii dał nam ogromne korzyści, najważniejszą z nich jest rozwijanie naszych zainteresowań, a także pomoc w trudnych zakresach wiedzy chemicznej. Przygodę z dodatkowymi zajęciami z chemii zakończyliśmy 3 czerwca 2019 roku. Zachęcamy naszych młodszych kolegów do korzystania z zajęć rozwijających w przyszłym roku, które na pewno przyczynią się do osiągnięcia lepszych wyników na maturze!

tekst: pani mgr inż. Anna Pajdak,Julia Derkacz-Pawęzka,kl.II a
foto: Aleksandra Sierka, kl.II a

Copyright © 2015
2234668 Unikalnych wizyt

Powered by v6.01.19 || EF IV by eXtreme Fusion © 2003-2005 | Original DAJ Glass Theme by: Dustin Baccetti : Ported for PHP-Fusion by: