Strona główna Plan lekcji Kontakt Dyrektor informuje Filmy Spotkanie z Prezydentem WolontariatStycze 20 2019 02:31:49 
 
Dyrekcja LO
Dyrektor
Tomasz Błauciak
dyrektor@lozabkowice.pl
_______________
Wicedyrektor
Mariola Hajduk
wicedyrektor@lozabkowice.pl
KAMERA

Menu główne

REKRUTACJA 2018/2019Inspektor Danych Osobowych

Nowa formuła egzaminu maturalnego


Galeria filmów


Fotogaleria


Strona główna

Sport w szkole

Rada Rodziców

Kadra LO

Statut LO
i dokumenty szkoły

Biblioteka

Plan lekcji

Kontakt


Gazeta szkolna

Matura 2019

Kryteria oceniania,
wymagania edukacyjne


Informacje dla uczniów

Międzypowiatowy Konkurs Matematyczny

Powiatowy Konkurs Ortograficzny

Dolnośląski Festiwal Nauki

Szkoła kompetencji

Reklama

Znak Jakości Szkoły 2014

Bezpieczna szkoła

Spotkanie z Prezydentem

Biuletyn Informacji Publicznej

Gazeta szkolna

EXPRESS-MIEJSKI.PL

Mocni bez przemocy

Zabkowice Slaskie

www.cg.edu.pl

Mam haka na czerniaka

Nawigacja
Portal
  Dyrektor informuje
  Licealne laury
  Historia III LO
  Cogito ergo sum
  Wolontariat
  DFN 2011
  Mam haka na chłoniaka

Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnieRejestracja
Zapomniane hasło?
Dlaczego warto uczyć się języka niemieckiego?

Niemiecki to język urzędowy w Niemczech, Austrii, Belgii, Liechtensteinie, Luksemburgu oraz w Szwajcarii. Za ojczysty uważa go ponad 105 mln ludzi na całym świecie.

W nauce niemieckiego może pomóc wcześniejsza znajomość angielskiego, gdyż wywodzą się one z tej samej rodziny języków germańskich. Osobom, które opanowały już jeden język obcy, nauka kolejnego przychodzi łatwiej.Ze względu na bliskość geograficzną oraz powiązania gospodarcze naszego kraju i Niemiec, posługiwanie się językiem niemieckim to pożądana przez pracodawców umiejętność.

Inną okazją do wykorzystania znajomości języka niemieckiego jest udział uczniów w międzynarodowych projektach. W kwietniu br. uczniowie z naszej szkoły: Kacper Krupiński, Michał Ragan z klasy 1d, Tomek Kulis i Paweł Kułaczkowski z klasy 1c pod opieką nauczycielki języka niemieckiego pani Reginy Bigoś wzięli udział w polsko-niemieckiej wymianie młodzieży ze szkołą średnią w Bad Mergentheim na terenie Badenii-Wirtembergii.

Współpraca pomiędzy niemiecką szkołą Kaufmännische-Schule a polskimi szkołami ZSP w Ziębicach i ZSZ w Ząbkowicach Śląskich trwa już 10 lat, a w tym roku zaproszenie otrzymało nasze Liceum Ogólnokształcące.

Wyruszyliśmy w nocy w piątek 13 kwietnia, w drodze do Niemiec poznaliśmy swoich rówieśników z innych szkół ponadgimnazjalnych powiatu ząbkowickiego i tak samo szybko nawiązaliśmy kontakt z młodzieżą niemiecką, gdyż przed wyjazdem dostaliśmy adresy mailowe naszych partnerów. Bardzo przydały się wszelkie umiejętności z zakresu języka niemieckiego i angielskiego, dały nam dużą swobodę i satysfakcję, gdyż nie mieliśmy żadnych barier komunikacyjnych.

Naprawdę warto uczyć się języków obcych!

Po pierwszym spotkaniu w niemieckiej szkole i wspólnie spędzonym wieczorze przyszedł czas w kolejnym już dniu na integracyjny udział w biegu ulicami miasta Bad Mergentheim, a przy tej okazji mogliśmy poznać centrum i okoliczny park zdrojowy w tym kurorcie.

W niedzielę czas był również przeznaczony na pobyt w rodzinach naszych gospodarzy, niektórzy z nas zwiedzili najbliższe okolice, odpoczywali w miejskim basenie lub w parku dla dzikich zwierząt obserwowali w porze karmienia takie zwierzęta, jak: niedźwiedź brunatny, rysie, wilki, sępy, wydry, zwierzęta hodowlane: kozy, owce, bydło oraz synantropijne – związane z człowiekiem: myszy, szczury i inne.

Po tak ciekawie spędzonym weekendzie odbyło się w poniedziałek oficjalne powitanie nas w szkole, w którym uczestniczyli: dyrektor szkoły Kaufmännische-Schule-Bad-Mergentheim Wilhelm Ehrenfried, nauczyciele opiekunowie z Niemiec MatthiasGőtzelmann, Michael Geidl, przedstawiciele Powiatu Main-Tauber, nauczyciele z Polski p. Regina Bigoś i p. Monika Zator, uczniowie z wymiany polsko- niemieckiej z ZSP z Ziębic, ZSZ z Ząbkowic Śląskich oraz czterech uczniów z naszego Liceum Ogólnokształcącego.

We wtorek (17.05.2018r.) zwiedziliśmy nowoczesny Zakład Würth, w którym zobaczyliśmy, jak odbywa się logistyka różnych towarów i współpraca z innymi zakładami w Europie i na Świecie. Zostaliśmy bardzo serdecznie przywitani, ugoszczeni, na koniec spotkania każdy uczestnik wymiany otrzymał w prezencie laptop. Takiej miłej niespodzianki nikt z nas się nie spodziewał!!!

Po powrocie do centrum miasta Bad Mergentheim uczestniczyliśmy w zawodach w mini-golfa.
W środę odbyła się wycieczka do Würzburga. Jest to miejscowość położona już na terenie Bawarii, miasto uniwersyteckie, siedziba arcybiskupów z rezydencją i twierdzą górującą nad miastem położonymi nad rzeką Main. Rezydencja słynie z bogato zdobionych wnętrz. Na szczególną uwagę zasługuje główna klatka schodowa z największym na świecie malowidłem autorstwa włoskiego malarza Giovanniego Battisty Tiepolo. Pałac otaczają ogrody w stylu barokowym. Rezydencja uległa znacznemu zniszczeniu podczas drugiej wojny światowej, a jej odbudowa trwała do 1987.W 1981 rezydencja w Würzburgu wraz z otaczającymi ją ogrodami została wpisana na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO.Wspaniałą uczta dla nas było zwiedzanie nie tylko Starego Miasta, ale przede wszystkim pobyt w ogrodach właśnie w czasie wiosennego kwitnienia.

Przedostatni dzień spędziliśmy w zakładzie dla niepełnosprawnych, którzy albo uczą się zawodu, albo już pracują. Zobaczyliśmy, jak ważną rolę pełnią oni w społeczeństwie oraz jakie wsparcie otrzymują od państwa.

I nadszedł czas odjazdu, w piątek z rana przed rozpoczęciem lekcji nasze koleżanki i koledzy pożegnali się z nami na placu przed szkołą.Ciężko było odjeżdżać, zostały piękne wspomnienia wspólnie przeżytego czasu, ale również radość, że niedługo się znowu zobaczymy, tym razem u nas w Polsce – od 10 do 17 maja 2018r.

Już teraz wiecie, dlaczego warto uczyć się języków obcych!

tekst: Tomasz Kulis kl.1c
foto: Regina Bigoś, Kacker Krupiński kl. 1d

Copyright © 2015
1730078 Unikalnych wizyt

Powered by v6.01.19 || EF IV by eXtreme Fusion © 2003-2005 | Original DAJ Glass Theme by: Dustin Baccetti : Ported for PHP-Fusion by: