Strona główna Plan lekcji Kontakt Dyrektor informuje Filmy Spotkanie z Prezydentem WolontariatStycze 20 2019 02:08:04 
 
Dyrekcja LO
Dyrektor
Tomasz Błauciak
dyrektor@lozabkowice.pl
_______________
Wicedyrektor
Mariola Hajduk
wicedyrektor@lozabkowice.pl
KAMERA

Menu główne

REKRUTACJA 2018/2019Inspektor Danych Osobowych

Nowa formuła egzaminu maturalnego


Galeria filmów


Fotogaleria


Strona główna

Sport w szkole

Rada Rodziców

Kadra LO

Statut LO
i dokumenty szkoły

Biblioteka

Plan lekcji

Kontakt


Gazeta szkolna

Matura 2019

Kryteria oceniania,
wymagania edukacyjne


Informacje dla uczniów

Międzypowiatowy Konkurs Matematyczny

Powiatowy Konkurs Ortograficzny

Dolnośląski Festiwal Nauki

Szkoła kompetencji

Reklama

Znak Jakości Szkoły 2014

Bezpieczna szkoła

Spotkanie z Prezydentem

Biuletyn Informacji Publicznej

Gazeta szkolna

EXPRESS-MIEJSKI.PL

Mocni bez przemocy

Zabkowice Slaskie

www.cg.edu.pl

Mam haka na czerniaka

Nawigacja
Portal
  Dyrektor informuje
  Licealne laury
  Historia III LO
  Cogito ergo sum
  Wolontariat
  DFN 2011
  Mam haka na chłoniaka

Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnieRejestracja
Zapomniane hasło?
Refugee znaczy uchodźca

Klasy Ia i Ic oraz IIa i IIb brały udział w zajęciach zorganizowanych przez Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce oraz fundację Refugee.pl na temat sytuacji obcokrajowców na terenie Polski.
9 kwietnia br. szkolenie pt. „Uchodźcy i imigranci - fakty i mity” poprowadziły cztery osoby, które w przystępny i ciekawy sposób przekazały informacje oraz ciekawostki na ten temat.

Podczas pierwszej części poznaliśmy dane na temat liczby osób innej narodowości znajdujących się w naszym kraju, dowiedzieliśmy się na czym polega różnica między imigrantem a uchodźcą, oraz usłyszeliśmy o procedurach udzielania ochrony międzynarodowej. Mieliśmy także szansę uczestniczyć w aktywnej dyskusji, podczas której osoby wyróżniające się swoją wiedzą w tym zakresie dostawały upominki – długopisy, naklejki z logo fundacji i przypinki. Po dziesięciominutowej przerwie chętni dowiedzieli się więcej na ten temat.

Usłyszeliśmy historię Tani oraz Tashiego – obcokrajowców zamieszkujących w Polsce. Tania, która 7 lat temu przeniosła się do nas z Ukrainy opowiedziała nam o swoim kraju i jego zwyczajach, pokazała tradycyjne stroje oraz biżuterię. Odpowiedziała na nasze pytania, a nawet przesłuchaliśmy piosenkę jednego z popularnych tam zespołów (ONUKA).

Tashi z powodu sytuacji politycznej panującej w Tybecie przeniósł się do Polski w 2012 r. Od tamtej pory ma status uchodźcy. Tybetańczyk z uśmiechem opowiedział o symbolice swojego imienia, co oznaczają poszczególne znaki znajdujące się na fladze rodzimego państwa, herbacie z masłem, mlekiem i solą, którą pija się w Tybecie, co sprawiło mu największą trudność w zaklimatyzowaniu się w Polsce oraz o wielu innych rzeczach. Mieliśmy szansę zobaczyć księgę z mantrami, święte przedmioty buddyzmu tybetańskiego – chorągiewki modlitewne, w jakich każdy kolor coś symbolizuje i młynki, wewnątrz których znajdują się zwinięte w rulon święte teksty z wypisanymi mantrami, a nawet zagraliśmy na instrumencie nazywającym się śpiewającą misą.

Pod koniec szkolenia jeden z naszych kolegów otrzymał podarunek, a my po raz kolejny mieliśmy szansę poznać odpowiedzi na nurtujące nas pytania. To spotkanie bardzo nam się podobało i mamy nadzieję na uczestnictwo w kolejnych happy

Agnieszka Jarosz, klasa IIa

Copyright © 2015
1730053 Unikalnych wizyt

Powered by v6.01.19 || EF IV by eXtreme Fusion © 2003-2005 | Original DAJ Glass Theme by: Dustin Baccetti : Ported for PHP-Fusion by: