„Quo vadis” w plenerze
Dodane przez Administrator dnia Wrzesieñ 12 2016 07:42:14

Od kilku lat, na przeÅ‚omie lata i jesieni odbywa siÄ™ w naszym kraju wydarzenie, w którym biorÄ… udziaÅ‚ doroÅ›li i dzieci, politycy i zwykli obywatele. Nazwano je Narodowym Czytaniem, bowiem w wielu miejscowoÅ›ciach usÅ‚yszeć można gÅ‚oÅ›no interpretowane utwory należące do klasyki polskiej literatury. A zaczęło siÄ™ to w 2012 roku, kiedy z inicjatywy ówczesnego Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej – BronisÅ‚awa Komorowskiego w różnych zakÄ…tkach kraju czytano gÅ‚oÅ›no i publicznie „Pana Tadeusza”.

Czytaj więcej...

Rozszerzona zawartość newsa

Od kilku lat, na przeÅ‚omie lata i jesieni odbywa siÄ™ w naszym kraju wydarzenie, w którym biorÄ… udziaÅ‚ doroÅ›li i dzieci, politycy i zwykli obywatele. Nazwano je Narodowym Czytaniem, bowiem w wielu miejscowoÅ›ciach usÅ‚yszeć można gÅ‚oÅ›no interpretowane utwory należące do klasyki polskiej literatury. A zaczęło siÄ™ to w 2012 roku, kiedy z inicjatywy ówczesnego Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej – BronisÅ‚awa Komorowskiego w różnych zakÄ…tkach kraju czytano gÅ‚oÅ›no i publicznie „Pana Tadeusza”. W 2013 roku byÅ‚y to dzieÅ‚a Aleksandra Fredry, w nastÄ™pnym zaÅ› „Trylogia” Henryka Sienkiewicza. W ubiegÅ‚ym roku, już pod patronatem nowego prezydenta – Andrzeja Dudy czytano „LalkÄ™” BolesÅ‚awa Prusa. TegorocznÄ… lekturÄ™ wybrano spoÅ›ród piÄ™ciu propozycji. „Quo vadis” w wyniku gÅ‚osowania pokonaÅ‚o „ChÅ‚opów” Reymonta, „Wesele” StanisÅ‚awa WyspiaÅ„skiego, „PopioÅ‚y” Stefana ¯eromskiego i „Noce i dnie” Marii DÄ…browskiej.

W tym roku nasze Liceum dołączyło to grona tych, którzy upowszechniają dzięki wspólnemu czytaniu wartość polskiej literatury, przybliżają piękno słowa i pokazują, że warto znać dzieła, które nie straciły na swej aktualności.

Już 2 wrzeÅ›nia, przed budynkiem SzkoÅ‚y, w plenerze, na tle stylowych schodów zaproszeni goÅ›cie – przedstawiciele lokalnych wÅ‚adz i instytucji, pedagodzy, pracownicy, rodzice oraz oczywiÅ›cie licealiÅ›ci sÅ‚uchali fragmentów dzieÅ‚a Henryka Sienkiewicza. Zanim jednak to nastÄ…piÅ‚o, prowadzÄ…cy, Oliwia Sieradzka i Marcin Klimczuk z klasy III D, zapowiedzieli NataliÄ™ Staniak (IIIA), która przybliżyÅ‚a osobÄ™ pisarza w szkicu „Marie Sienkiewicza”, przygotowanym pod kierunkiem pani Urszuli Zachary. Oprócz faktów z życia autora wspomniano o jego relacjach z kobietami czy poczuciu humoru, a także zwrócono uwagÄ™ na ważnÄ… cechÄ™, jakÄ… byÅ‚ dystans do siebie, pomimo pewnych kompleksów pisarza.

Po tej części rozpoczęło się to, na co wszyscy czekali. Czytający wcielali się w różne postacie, próbując wykorzystać swoje aktorskie zdolności. I tak usłyszeliśmy : pana Romana Festera, Starostę Powiatu Ząbkowickiego, pana Mariusza Szpilarewicza, Wicestarostę Powiatu Ząbkowickiego, panią Kingę Grabową, Kierownika Promocji, Oświaty i Rozwoju Powiatu Ząbkowickiego, pana Mariana Kozyrę, Przewodniczącego Komisji Oświaty, panią Delfinę Grzędę, dyrektora Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego, panią Elżbietę Baran, nauczycielkę języka polskiego i logopedę, panią Katarzynę Dominikowską, nauczycielkę-bibliotekarkę, panią Elżbietę Wąż, przewodniczącą Rady Rodziców. Nie zabrakło także pana Tomasza Błauciaka, dyrektora Liceum, pani Marioli Hajduk, wicedyrektora oraz nauczycieli: pani Marzanny Tusznio, pani Elżbiety Wolińskiej i pana Dariusza Sowy. Swojego głosu bohaterom powieści użyczyli również licealiści: Ewa Błauciak, Karolina Kret, Oliwia Sieradzka, Natalia Staniak, Dorota Świątek, Karol Bodanko, Michał Jednak, Marcin Klimczuk, Michał Kornafel, Kamil Król, Konrad Maciak, Kacper Michta, Patryk Rzepecki i Przemek ¯urek. Niespodziankę sprawili ubiegłoroczni absolwenci: Arek Wawrzyniak, Damian Panońko i Rafał Tereszko, którzy wraz z panem Tomaszem Błauciakiem interpretowali ostatnią scenę powieści. Miłym akcentem było wręczanie uczestnikom pamiątkowych zakładek, co stało się już tradycją naszej Szkoły.

O czym nam czytano? Głównie o miÅ‚oÅ›ci miÄ™dzy Markiem Winicjuszem i chrzeÅ›cijankÄ… LigiÄ… oraz o przemianie, jaka pod wpÅ‚ywem tego uczucia dokonaÅ‚a siÄ™ w mÅ‚odym patrycjuszu. Skupiono siÄ™ również na Neronie, a dokÅ‚adniej na tym, jak traktowaÅ‚ innych i czym byÅ‚o dla niego ludzie życie. Piosenka w wykonaniu MichaÅ‚a Bajora „Quo vadis, Dominae” , która rozbrzmiewaÅ‚a w czasie imprezy, pozwoliÅ‚a wczuć siÄ™ w klimat utworu. DziÄ™ki dobremu nagÅ‚oÅ›nieniu ( co byÅ‚o zasÅ‚ugÄ… Marcina Klimczuka, Szymona Moczulskiego i £ukasza Listwana) przedsiÄ™wziÄ™cie należy zaliczyć do bardzo udanych. DopisaÅ‚a także pogoda, jakby na zamówienie organizatorek, paÅ„: Magdaleny Kotowicz, Urszuli Zachary i Jolanty DepczyÅ„skiej oraz wielu innych osób (m.in. uczniów kl. IIID), które zaangażowaÅ‚y siÄ™ w przygotowanie i przebieg imprezy.

PointÄ… tego artykuÅ‚u niech bÄ™dÄ… sÅ‚owa wypowiedziane przez prowadzÄ…cych: „Mamy nadziejÄ™, że to wspólne przeżycie stanie siÄ™ pretekstem do siÄ™gniÄ™cia po książkÄ™. Bo WARTO CZYTAÆ!!!”

Tekst: Amelia Działak, kl. IIID
Foto: Honorata Jednak, Oliwia Szumna, kl. IIID