NOWOŚCI W BIBLIOTECE SZKOLNEJ
Dodane przez Administrator dnia Luty 23 2018 10:06:50

Serdecznie zapraszam do korzystania ze zbiorów biblioteki szkolnej! Przedstawię dziś kolejne nowości, jakie pojawiły się w naszej bibliotece.
Jeśli lubicie powieści z drugim tłem, z historią opartą na prawdziwych, tragicznych wydarzeniach – polecam powieść „Papierowy motyl”, w której można poczuć cierpki smak współczesnych Chin…

Czytaj więcej...

Rozszerzona zawartość newsa

Diane Wei Lang „Papierowy motyl”

Autorka „Papierowego motyla” urodziła się w Pekinie. Z dzieciństwa pozostały jej wspomnienia z obozu pracy, w którym mieszkała z rodzicami. Ukończyła z wyróżnieniem psychologię na Uniwersytecie Pekińskim, a w 1989 r. wzięła udział w demonstracji na placu Tiananmen. Rok później wyjechała do Stanów Zjednoczonych, gdzie doktoryzowała się z zarządzania i wykładała na amerykańskich uczelniach. W 2003 r. wydała książkę „Lake with no name” – wspomnienia tragicznych wydarzeń na placu Tiannamen. W kolejnych powieściach często nawiązywała do traumatycznych przeżyć z Placu Niebiańskiego Spokoju (o ironio, takie znaczenie ma właśnie Tiananmen), na którym w 1989 r. studenci zaprotestowali wobec władz państwowych, żądając przeprowadzenia reform politycznych, demokratyzacji życia publicznego oraz rozprawienia się z narastającą korupcją. Władze podjęły radykalne kroki. Chińskie wojsko gąsienicami czołgów rozjeżdżało protestujących, strzelało z broni maszynowej, a liczby ofiar śmiertelnych nigdy nie ujawniono (nieoficjalnie mówi się o około 5 tysiącach zabitych, 10 tysiącach rannych i prawie 2,5 tysiącach aresztowanych). Diane Wei Lang zna te wydarzenia z autopsji i w swoich powieściach kryminalnych tłem uczyniła wspomnienia z chińskich obozów pracy i Placu Niebiańskiego Spokoju.
W 2007 r. wydała powieść „Oko jadeitu” i była to pierwsza książka z cyklu opowiadającego o przygodach detektyw Mei Wang, którą spotykamy ponownie w „Papierowym motylu”.
„Papierowy motyl” to znakomita powieść z wątkiem kryminalnym ukazująca Chiny jako kraj, w którym stare i nowe przenika się i łączy. To próba ukazania kultury Wschodu bez pomijania tego, co trudne i tragiczne. Autorka opisuje historię rodzin, jakich w Chinach jest wiele, których członkowie są więzieni latami w obozach pracy, na długi czas rozdzieleni.
Mei Wang to przykład nowoczesnej kobiety, wrażliwej, ale której nie brak odwagi. Symbolicznie łączy ona w sobie przywiązanie do chińskiej tradycji z odwagą pokonywania problemów, jakie pojawiały się w kraju przy zmianie systemu. Diane Wei Lang przedstawia fascynujący obraz współczesnych Chin, gdzie z bohaterką odkrywamy, obok nowoczesnych wieżowców, tradycyjne uliczki z ich niepowtarzalnym klimatem.
Mei Wang na zlecenie potentata pana Penga rozpoczyna poszukiwania zaginionej piosenkarki Kaili. Gdy okazuje się, że została zamordowana, zleceniodawca, obawiając się wyjścia na jaw skrywanych tajemnic, chce zrezygnować z wyjaśnienia sprawy. Jednak detektyw decyduje się kontynuować śledztwo. Aby odkryć prawdę, Mei musi opuścić ekskluzywną część miasta i z wytwornych bulwarów przechodzi do niebezpiecznej dzielnicy starych hutongów. Mei podąża śladem pięknego, ręcznie wykonanego motyla. Odkrywa zdarzenia, które przywołują jej własne wspomnienia z protestu na placu Tiananmen.
Drugim wątkiem jest historia byłego studenta Lin – teraz więźnia numer 3424, który zostaje zwolniony z obozu pracy znajdującego się gdzieś w odległej części Chin, po siedmiu latach morderczej pracy w kopalni. Lin został skazany za udział w demonstracji na placu Tiananmen i wyrusza w długą podróż do Pekinu.
¯ycie detektyw Mei mogłoby być podobne, ale miała szczęście, którego nie miał Lin. Mei podejmuje ryzykowną grę, żeby doprowadzić do wykrycia prawdy w społeczeństwie, które nadal jest uwikłane w swą trudną historię i kryje wiele tajemnic.
Polecam książkę, jest naprawdę szczególna. I choć nie ma tu wartkiej akcji „typowego” kryminału, to jednak jej wielowarstwowość i swoista orientalność powoduje, że czyta się ją jednym tchem.

------------------------------------------------------


John Boyne „Chłopiec w pasiastej piżamie”

To naprawdę mocna książka, wstrząsająca i wzruszająca. „Chłopiec w pasiastej piżamie” to historia przyjaźni dwóch chłopców, Bruna i Szmula, którzy mimo otaczającej ich rzeczywistości, z jej niezrozumiałym okrucieństwem, zaprzyjaźnili się i połączyli to, co podczas II wojny światowej było niemożliwe. Świat tych chłopców nie dzielił się na Niemców i ¯ydów. Nie rozumieli, dlaczego jest tak dziwnie. I choć żyli po różnych stronach obozowego ogrodzenia, zaczęła się przyjaźń, która przecież nie powinna nikogo dziwić, a była nie do zaakceptowania. Bruno, syn niemieckiego oficera, komendanta hitlerowskiego obozu koncentracyjnego, żyje pod kloszem, nawet nie zdaje sobie sprawy, że wokół szaleje wojna, która codziennie pochłania ofiary. Szmul, syn żydowskiego zegarmistrza, czeka na zagładę w obozie koncentracyjnym, gdzie poznaje najbardziej nieludzkie oblicze wojny.
Dzieci poznają się przypadkiem i nie zdają sobie sprawy, że to ogrodzenie stanowi granicę życia i śmierci, niewoli i wolności. Świat okrucieństwa hitleryzmu pokazany oczami dziecka jest zupełnie inny niż dorośli mogą sobie wyobrazić. Chłopcy z powieści nie wiedzą, dlaczego jeden z nich musi nosić dziwne, pasiaste ubranie i przebywać stale głodny za ogrodzeniem w obozie, ale podświadomie czują, że dzieje się coś złego. John Boyne ukazuje Holocaust z innej perspektywy. Z punktu widzenia dwójki przyjaciół największą uciążliwością takiego stanu rzeczy jest brak możliwości zabawy w normalnych warunkach, dzieli ich ten drut kolczasty, którego przeznaczenia nie mogą pojąć. Ale każdy z nas wie, czym był Holocaust, jak bestialsko mordowano niewinnych ludzi, odbierając im prawo do życia. Zbliżając się do końca, opowieść Boyne’a staje się przerażająca, szczególnie, gdy zdajemy sobie sprawę z tego, co się stanie i jak bardzo jest to nieuchronne, bezsensowne.
Książka jest bardzo wzruszająca, a zakończenie zdaje się udowadniać, że w tych nieludzkich czasach nie jest ważne, kim jesteś i po której stronie ogrodzenia się znajdujesz… Każdy powinien ją przeczytać, do czego gorąco zachęcam!

Zapraszam również do samodzielnego wyszukiwania potrzebnych książek – bezpośrednio w bibliotece oraz na stronie z katalogami zbiorów.
Katalog zbiorów naszej biblioteki znajduje się na stronie:
www.zabkowicesl-lo.sowa.pl (lub dostęp: KATALOGI ZBIORÓW w zakładce BIBLIOTEKA na stronie szkoły:www.lozabkowice.pl )
Po otwarciu strony z katalogami zbiorów możesz wybrać autora, tytuł lub hasło przedmiotowe i wpisać to, czego szukasz. System przeszuka katalogi zbiorów naszej biblioteki i wygeneruje listę literatury na dany temat lub według autorów / tytułów.

Zapraszam także do udziału w warsztatach filozoficznych, recytatorskich, czytelniczych: „Mapy myśli – czyli sposób nielinearnego notowania i uczenia się”, „Kurs szybkiego czytania” czy warsztaty „Jak się uczyć – metody skutecznego uczenia się i zapamiętywania”– organizowanych w bibliotece!

Zapraszam do Waszej biblioteki;)

Agnieszka Felka