Trudy i uroki aktorstwa
Dodane przez Administrator dnia Październik 11 2017 08:36:05

W ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki 25 września br. uczniowie naszego Liceum (IIb i IIIb pod opieką pań: Marioli Hajduk, Magdaleny Kotowicz i Jolanty Depczyńskiej) pojechali do wrocławskiej PWST na zajęcia z emisji głosu, pokaz taneczny oraz spektakl w wykonaniu studentów tejże uczelni.

Czytaj więcej...

Rozszerzona zawartość newsa

W ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki 25 września br. uczniowie naszego Liceum (IIb i IIIb pod opieką pań: Marioli Hajduk, Magdaleny Kotowicz i Jolanty Depczyńskiej) pojechali do wrocławskiej PWST na zajęcia z emisji głosu, pokaz taneczny oraz spektakl w wykonaniu studentów tejże uczelni.

Wyzwalamy głos – trudy pracy aktora

Pierwsze z zaplanowanych przedsięwzięć rozpoczęło się o godzinie 10:00 od…zdjęcia przez nas butów! Wymagało tego miejsce, w którym pani profesor Izabela Jeżowska prezentowała swoją autorską metodę wyzwalania głosu, opracowywaną wspólnie z fizjoterapeutą z AWF we Wrocławiu. Większość ćwiczeń była wykonywana z użyciem specjalistycznych chust zawieszonych u sufitu, zwykle wykorzystywanych w aerojodze. Zajęcia pokazały nam trud pracy, jaką wykonuje aktor. Oprócz posiadania talentu kandydaci do tej profesji muszą być bardzo wysportowani. To dowodzi, że niestety nie każdy do owego zawodu się nadaje. Podziwialiśmy prowadzącą oraz studentów, którzy sprawnie wykonywali akrobacje na chustach, jednocześnie recytując wierszyk. Być może z uwagi na stopień trudności ćwiczeń tylko Marysia Ossowska z IIIB skorzystała z okazji, aby wypróbować choć w minimalnym stopniu ową metodę. Zajęcia przykuły naszą uwagę, ukazały bowiem inne, nieznane oblicze studiów i zawodu aktora.

Tekst: Maja Białas, kl. IIb
Taniec – ciężka praca fizyczna

Drugim spektaklem tego dnia był pokaz taneczny przygotowany przez studentów II roku Wydziału Aktorskiego pod kierunkiem magistra Piotra Ozge, tancerza solistę Opery Wrocławskiej i pedagoga PWST. Występ rozpoczął się o 11:00. Jego inspiracją była stworzona przez Ludvica Bourc’ego muzyka do niemego filmu „Artysta”. Przedstawienie ukazało spotkanie dwóch grup społecznych – arystokracji i służby. Zauważyliśmy, że taniec zatarł granicę między tymi dwoma światami. Studenci musieli wykazać się kondycją, inteligencją i dobrą organizacją, gdyż tańczyli niemal bez przerwy przez około 45 minut. Występ zawierał wiele skomplikowanych figur, wymagających np. podnoszenia, dlatego ważne było zaufanie i elastyczność. Moim zdaniem, właśnie ten pokaz był najbardziej widowiskowym i dopracowanym elementem naszej wycieczki. Oglądając tancerzy, uświadomiłam sobie, jak ciężko muszą pracować, by uzyskać zaliczenie.

O życiu codziennym w innym stylu...

Po pokazie tańca przyszedł czas na spektakl przygotowany przez panią prof. dr hab. Elżbietę Czaplińską – Mrozek oraz jej podopiecznych z Wydziału Aktorskiego. Zaprezentowano nam komedię Woody’ego Allena pt. „Central Park West”. Dość trudna tematyka relacji międzyludzkich: zdrad, lojalności i wierności małżeńskiej została przez studentów III roku zaprezentowana w dość lekkiej, żeby nie powiedzieć — humorystycznej formie. Aktorzy, znakomicie wczuwając się w swoje role, oddali komizm przeplatający się z tragizmem, co jest typowe w dziełach mistrza gatunku. Od początku przedstawienia nie wszystko było takie, jak się wydawało: oto bowiem w świecie pozornie uporządkowanym żony zdradzały mężów, mężowie żony, przyjaciele przyjaciół…

Zwróciliśmy uwagę na zmiany występujących: niektóre z ról grane były podwójnie. Studenci w ten sposób pokazali swoje możliwości, a i problemy poruszane w spektaklu mogą przecież dotyczyć wszystkich.

Większość z licealistów uznała ten właśnie punkt naszego pobytu w PWST za najciekawszy. Jedno jest pewne: dzień spędzony w murach tej uczelni był rewelacyjny!


Tekst: Katarzyna Klisiewicz, kl. IIb
Foto: Filip Zielonka, kl. IIb