Matematyk to… też humanista?
Dodane przez Administrator dnia Październik 10 2017 08:41:19

26 września br. uczniowie klasy 1c pod opieką pani Jadwigi Sulimy i pani Doroty Wołyniec wybrali się na Politechnikę Wrocławską.

Czytaj więcej...

Rozszerzona zawartość newsa

26 września br. uczniowie klasy 1c pod opieką pani Jadwigi Sulimy i pani Doroty Wołyniec wybrali się na Politechnikę Wrocławską.

Pierwszy wykład pod tytułem „Matematyk - humanista” prowadzony był przez panią Katarzynę Zajączkowską oraz pana doktora Andrzeja Giniewicza. „W powszechnym rozumieniu wielu osób - sprzeczny” - tak wielu określiło tytuł naszego wykładu. Oboje prowadzący bardzo ciekawie omawiali kolejne tematy, które miały przybliżyć nas do ukochanej matematyki. Najważniejsze słowa naszych wykładowców, które zapadły nam w pamięci to:

„Matematyka (lub zawody z nią związane) zawsze znajdują się w pierwszej 10. w rankingu zawodów najlepiej opłacanych”;
„Ze wszystkich przedmiotów humanistycznych, matematyka jest najbardziej humanistyczna.”;
„Zawsze najważniejsza jest komunikacja i ciekawość świata”.

Po 30-minutowej przerwie rozpoczęliśmy kolejne zajęcia. Pod okiem pana Pawła Rogalińskiego omawialiśmy temat związany z konstrukcją robotów. „Lego Mindstorms i Arduino” temat kolejnego wykładu najbardziej zaciekawił chłopców, jednak dziewczyny także mogły się wykazać… w lataniu na miotle. Na wykładach poznaliśmy parę typów robotów, które są programowane i budowane zarówno przez starszych, jak i młodszych od nas uczniów. Prowadzący pokazał nam miecz świetlny, który zmieniał swój kolor zależnie od obrotu i kąta nachylenia; robota, który podczas natrafienia na przeszkodę lewą lub prawą stroną odpowiednio skręca w którąś z nich oraz robota, którego zadaniem jest utrzymać równowagę. Każdy z nas mógł także na własne oczy zobaczyć tor, z którym zmagają się roboty, biorące udział w konkursach.

Po wykładzie z konstrukcji robotów i kolejnej krótkiej przerwie nadszedł czas na ostatni wykład, który również był prowadzony przez panią Katarzynę Zajączkowską i pana Andrzeja Giniewicza. Tytuł wykładu brzmiał: „Pitagoras w kieszeni” i dotyczył głownie ciekawych aplikacji, które ułatwią nam naukę matematyki! „Droga do zbawienia – wiedza”, ale czy zawsze? Dla wielu uczniów biorących udział w wykładzie, drogą do zbawienia okazały się dwa programy: „Sage Cell” oraz „CoCalc”. Jeżeli nauka matematyki niektórym wydaje się trudna bądź wykresy są niezrozumiałe – żaden problem, nasz wykres w ułamku sekundy może zmienić się w… węża!

Wykłady bardzo nam się podobały i na pewno będziemy częstymi gośćmi na Politechnice Wrocławskiej.


tekst: Anita Tomczyk, kl. I c
foto: pani Jadwiga Sulima