Strona główna Kontakt Dyrektor informuje Spotkanie z Prezydentem Filmy WolontariatKwiecieñ 20 2024 13:21:31 
 
Dyrekcja LO
Dyrektor
Tomasz BÅ‚auciak
______________________
Wicedyrektor
Mariola Hajduk
KAMERA

Menu główne

REKRUTACJA 2023/2024



Ochrona danych osobowych
Nowa formuła egzaminu maturalnego

Galeria filmów
Fotogaleria

Strona główna

Rada Rodziców

Kadra LO

Statut LO
i dokumenty szkoły

Biblioteka

Kontakt

Gazeta szkolna

Matura 2023

Kryteria oceniania,
wymagania edukacyjne


Informacje dla uczniów

Konkurs Matematyczny

Powiatowy Konkurs Ortograficzny

Dolnośląski Festiwal Nauki

Szkoła kompetencji

Doradztwo zawodowe

Reklama

Bezpieczna szkoła

Spotkanie z Prezydentem

Biuletyn Informacji Publicznej

Gazeta szkolna

EXPRESS-MIEJSKI.PL

Mocni bez przemocy

Mam haka na czerniaka

Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnie



Rejestracja
Zapomniane hasło?
Licealiści na tropie historii

W przeszłości Kraków był miejscem koronacji królów Polski, obecnie miasto to nazywane jest stolicą kulturalną. Na własne oczy mogli się o tym przekonać uczniowie klas 1b, 1c i 2e, którzy pod opieką pań: Anny Grześków, Jolanty Maziarz i Urszuli Zachary, spędzili tam trzy dni (od 5 do 7 czerwca br.), zwiedzając miasto i jego okolice.

Pierwszego dnia wycieczki mieliÅ›my okazjÄ™ poznać jednÄ… z najpopularniejszych części Krakowa — Kazimierz. Dzielnica ta niegdyÅ› stanowiÅ‚a samodzielne miasto i to wÅ‚aÅ›nie tam osiedliÅ‚a siÄ™ ludność żydowska. Już na pierwszy rzut oka można dostrzec przenikanie siÄ™ i współistnienie kultury żydowskiej i chrzeÅ›cijaÅ„skiej. Brukowane uliczki, liczne zabytki, galerie i antykwariaty tworzÄ… klimatycznÄ… atmosferÄ™ tego miejsca.

Jako pierwszą zobaczyliśmy Synagogę Starą przy ulicy Szerokiej 24, która uznawana jest za jeden z najstarszych i najcenniejszych żydowskich zabytków architektury w Europie. Następnie zwiedzaliśmy unikatową Synagogę Remuh wraz z położonym przy niej cmentarzem. Ostatnim żydowskim domem modlitwy w Krakowie na naszej liście była Synagoga Kupa, w której niegdyś modlili się najubożsi mieszkańcy miasta.

Nie zabrakło również zabytków kultury chrześcijańskiej. Bazylika św. Michała Archanioła i św. Stanisława Biskupa i Męczennika to kościół i klasztor paulinów nazywany potocznie kościołem Na Skałce. Natomiast Kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej i św. Małgorzaty uznawany jest za jeden z najlepszych przykładów architektury gotyckiej w Polsce.

Po dniu pełnym wrażeń i ciekawych lekcji historii udaliśmy się prosto do miejscowości Luborzyca za Krakowem, gdzie przygotowany był dla nas nocleg.

OczywiÅ›cie, podczas wizyty w Krakowie nie mogliÅ›my ominąć dawnego (od IX do XVI wieku). politycznego centrum Polski. Toteż pierwszym punktem drugiego dnia wycieczki byÅ‚ Wawel. Najpierw weszliÅ›my na Wieżę ZygmuntowskÄ…, gdzie mogliÅ›my dotknąć Dzwonu Zygmunta oraz podziwiać piÄ™kny krajobraz Krakowa. Po zejÅ›ciu po wielu schodach udaliÅ›my siÄ™ do Bazyliki Å›w. StanisÅ‚awa i WacÅ‚awa. MieliÅ›my okazjÄ™ zobaczyć groby królów, przywódców politycznych, wieszczów narodowych, a także tragicznie zmarÅ‚ej Pary Prezydenckiej. KolejnÄ… atrakcjÄ… byÅ‚y wspaniaÅ‚e, renesansowe krużganki na dziedziÅ„cu Zamku Królewskiego. NastÄ™pnie odwiedzaliÅ›my koÅ›ciół Å›w. Piotra i PawÅ‚a na ulicy Grodzkiej 53, a także zobaczyliÅ›my koÅ›ciół Å›w. Andrzeja, wybudowany w stylu romaÅ„skim. W koÅ›ciele Å›w. Franciszka oglÄ…daliÅ›my wspaniaÅ‚e witraże wykonane wedÅ‚ug projektu StanisÅ‚awa WyspiaÅ„skiego ukazujÄ…ce żywioÅ‚y. Autor „Wesela” stworzyÅ‚ również wspaniaÅ‚e polichromie na Å›cianach tej Å›wiÄ…tyni, które przedstawiajÄ… motywy kwiatowe.
Mimo wysokiej temperatury z zaciekawieniem wysÅ‚uchaliÅ›my historii najstarszej polskiej uczelni — Uniwersytetu JagielloÅ„skiego, po której korytarzach mieliÅ›my siÄ™ okazjÄ™ przejść. Wreszcie dotarliÅ›my na rynek, gdzie naszym oczom ukazaÅ‚y siÄ™ sÅ‚ynne sukiennice i koÅ›ciół Mariacki. W skupieniu wysÅ‚uchaliÅ›my hejnaÅ‚u granego co godzinÄ™ i weszliÅ›my do Å›rodka koÅ›cioÅ‚a, gdzie podziwialiÅ›my zapierajÄ…cy dech w piersiach OÅ‚tarz Wita Stwosza. Ostatnim punktem pobytu w Krakowie drugiego dnia byÅ‚ czas wolny. Niektórzy wykorzystali go na zakupy lub posiÅ‚ek, inni na zrobienie pamiÄ…tkowych zdjęć.

W trzecim dniu pojechaliÅ›my do Muzeum Narodowego w Krakowie, głównie w celu obejrzenia znanego obrazu Leonarda da Vinci „Damy z gronostajem”. MieliÅ›my również okazjÄ™ zrobić sobie zdjÄ™cie z dużą replikÄ… dzieÅ‚a, co byÅ‚o dla nas sporÄ… atrakcjÄ…. Ostatnim punktem naszej wycieczki byÅ‚a wizyta w Wadowicach. PodziwialiÅ›my BazylikÄ™ Ofiarowania NajÅ›wiÄ™tszej Maryi Panny znajdujÄ…cÄ… siÄ™ na placu Jana PawÅ‚a II. MieliÅ›my chwilÄ™ na rozejrzenie siÄ™ po mieÅ›cie, zwiedzenie bazyliki lub zakup kremówek. Z wielkim smutkiem ruszyliÅ›my w drogÄ™ powrotnÄ….

Wycieczka pozwoliła nam na poszerzenie wiedzy historycznej oraz na integrację międzyklasową. Z pewnością będziemy ją wspominać przez długi czas.

Tekst: Maja Białas i Jessica Krysiak, kl. Ib
Foto: Katarzyna Klisiewicz, kl. Ib

 
Copyright © 2015
5305668 Unikalnych wizyt

Powered by v6.01.19 || EF IV by eXtreme Fusion © 2003-2005 | Original DAJ Glass Theme by: Dustin Baccetti : Ported for PHP-Fusion by: